ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 17:37

Genelkurmay’dan bir ilk

Genelkurmaydan bir ilk

Genelkurmay Başkanlığı, '18 Mart Şehitleri Anma Günü' için düzenlediği etkinlikte bu yıl ilk defa şehit polis, dış misyon temsilcileri ve korucu ailelerini ağırladı.


Genelkurmay Başkanlığı, '18 Mart Şehitleri Anma Günü' için düzenlediği törende, ilk defa şehit asker yakınlarının dışındaki aileleri konuk etti. Şehitleri anma etkinliği 25 şehit ailesinin Genelkurmay Karargahı'nda bir araya gelmesi ile başladı. Bu sene etkinliğe ilk defa asker ailelerinin dışında, öğretmen, korucu, dış misyon şehit aileleri de katıldı.

Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler, şehit yakınları ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Yemeği ardından, Güler ve aileler Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa katıldı.

 GÜLER’DEN BAĞIMSIZLIK VE BÖLÜNMEZLİK VURGUSU

    Törende konuşan Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler de, Türk milletinin tarih boyunca zaferden zafere koşan, bağımsızlığı özgürlüğü ve şerefi için tüm varlığını ortaya koymaktan çekinmeyen bin millet olduğuna işaret etti.

    Türk milletinin tarih boyunca özgürlük, bağımsızlık ve vatanın bölünmezliği için canlarını Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde Kıbrıs’ta, iç güvenlik harekatında yüzbinlerce vatan evladını şehit verdiğini kaydeden Güler, “Bu anlamlı günde, Çanakkale’de şehit olan 57’inci alayı hatırlamamak mümkün değildir. Gücünü yüce Türk milletinin engin sevgisinden alan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, dün olduğu gibi bu gün de aynı inanç ve azimle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İlelebet payidar kalacaktır’ değdiği Türkiye Cumhuriyeti’nin kutsal vatanın bölünmez bütünlüğünün, yüce Türk milletinin koruyucusu olmaya deva m edecektir.” diye devam etti.

    ŞEHİT BABASI: ŞEHİTLERİMİZ BİR GÜNDE UNUTULAMAZ

    Hava Pilot Şehit Üsteğmen Mustafa Oğuz Önder’in Babası Ömer Önder, törendeki konuşmasında, burada cennet mekan şehitlerinin huzurunda saygı minnetlerini sunmak için bir araya geldiklerini ifade ederek, “Bu gün Şeb’i Aruzdayız. Vatan için kanını fedada tereddüt göstermeden vefat eden şehitlerimiz, bir günde unutulamazlar. Onlar ki bizim canımızdan bir parçaydı. Onlar görevlerin en yücesi olan ulusumuzun özgürlüğü ve bu kutsal vatanın bölünmez bütünlüğünü korumada bir an bile tereddüt gösterdiler.” dedi.

    Önder’in duygu yüklü konuşmasından etkilenen katılımcıların göz yaşlarına hakim olamadığı gözlendi.

    “OĞLUMUN KANI YERDE KALMASIN”

    Şehit Piyade Üsteğmen Gökhan Yavuz ‘un babası Hikmet Yavuz ise organizasyondan mutluluk duyduklarını dile getirdi. Konuşmasında bir de isteğini dile getiren Yavuz, “Oğlumun kanı yerde kalmasın. Kesinlikle memleketi böldürmeyeyim. Memleketimize sahip çıkalım. Komutanlarımıza Allah uzun ömürler versin. Evlatlarımız bu vatan için canlarını verdiler. Ne olur, bu vatana sahip çıkalım.” dedi.

    “ASKER VE KORUCU ŞEHİDİ AYRIMI YAPILMASIN”

    Şehit Korucu Yusuf Adıyaman’ın kızı Elmas Adıyaman ise böyle bir günde burada bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Bütün şahitler adına düzenlenen programda bulunduklarını kaydeden Adıyaman, “Burada, asker şehidi ve korucu şehidi ayrımı lütfen yapmayalım. Korucu da bu vatan uğruna canını verdi. Bu vatan uğruna canını verenler, şehittir. Bunun ayrımını yapmayalım. Korucu kızı olduğum için gurur duyuyorum.” diye konuştu.

    “KORUCULARIN ÖZLÜK HAKLARI VERİLSİN”

    İki ay önce Şırnak’ta şehit olan korucu Hasan Caner’in eşi Zeynep Caner ise eşinin kendisi ve kızının önünde öldürüldüğünü anlattı. Bu işe “dur” diyenlerin ortaya çıkması gerektiğini ifade eden Caner, “Korucuların var olduğunu herkes bilmeli. Binlerce korucu aile var. Öldürülmeyi bekleyen insanlar var. Bu yüzden burada bulunmaktan gurur duyuyorum.” şeklinde konuştu.

    Korucuların özlük haklarına da değinen Caner, “2 yıldır şehit olanlara maaş olsun tazminat olsun bağlanmamış, Yetkililerin bir şey yapmasını istiyoruz. Hepsi mağdur durumda.” dedi.
Caner, korucular üzerindeki tehditlerin hala devam ettiğini de sözlerine ekledi.

    Törende, TSK Armoni Mızıkası Korusu ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvar Lisans Korosu günün anlam ve önemini içeren şarkılar söyledi.

    Törenin sonunda şehit ailelerine, hediyeleri dağıtıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER