ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 20:39

Genelkurmay: Kaçakçılara göz yaşartıcı gazla müdahale edildi


Genelkurmay Başkanlığı, Suriye hududunda kaçakçılık amaçlı Türkiye’ye yaklaşan 1000 kişilik kalabalığı dağıtmak için havaya uyarı atışı yapıldığı, buna rağmen dağılmayan gruba göz yaşartıcı gazla müdahalede bulunulduğunu duyurdu.

Genelkurmay’dan yapılan açıklamada, Türkiye-Suriye hududunda 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, bugün saat 09.55’te Suriye istikametinden Türkiye istikametine doğru yaklaşık 1000 kişinin, kaçakçılık maksadıyla hudut hattına doğru yaklaştığının tespit edildiği belirtildi. Yaşananlar şöyle aktarıldı: “Hudut hattında bir Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, bir tank, iki Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı ve iki Zırhlı Muharebe Aracı ile geçiş noktaları kapatılmış ve kaçakçı gruba, hudut hattına yaklaşmamaları konusunda Türkçe ve Arapça ikazlarda bulunulmuştur. İkaza uymayan kaçakçı grup, farklı noktalardan hudut hattına yaklaşmaya devam etmiş ve devriye yolunda görev yapan araçlarımızı taşlamaya başlamıştır. Aynı anda, hudut hattının daha gerisinde görev yapan araç ve personelimize ise sınırın Türkiye tarafındaki bir diğer kaçakçı grubu tarafından taş atılarak saldırıda bulunulmuştur.”

Kaçakçı grubunun dağılması maksadıyla, havaya uyarı atışı yapıldığı ve gruba göz yaşartıcı gaz bombalarıyla müdahalede bulunularak dağılmalarının sağlandığı kaydedildi. Grup dağıtıldığında olay bölgesinde 100 adet bidon içerisinde 6 bin litre mazot bulunduğu, olayda herhangi bir zayiat meydana gelmediği bilgisi paylaşıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER