ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 16:59

Genelkurmay, 2 bin 7 adet belgeyi imha etmiş


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan ve Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 28 Şubat İddianamesi'nde, Genelkurmay Başkanlığı tarafından imha edilen belgelere de yer verildi. 'İmha Belgeleri' klasörüne göre imha edilen evrakların 2 bin 7 adet olduğu ifade ediliyor. İmha edilen belgelerin en son belge tarihinin de 31.12.2010 olduğu tespit edildi.

Genelkurmay Başkanlığının 12 Ekim 2012 tarih ve ADMÜŞ.9140-303-12/M.O.A. sayılı Ayırma Dosyaları hk. konulu cevabi yazılarında özetle; (Belge aslı emanetimizin 2013/16 sırasında kayda alınmış olup, onaylı suretleri 250.KİS. S:482-548 dedir.) Dz.K.K.lığmca ilişiği kesilen.....111 kişiye ait "ayırma ile ilgili dosyaları" Arşiv Malzemesi envanterinde yazılı olduğu şekilde imha edildiği belirtiliyor.

Yazıda, "Deniz KKlığı İstihbarat Başkanlığı IKK ve Güv.D.Başkanlığı IKK.Ş.Md.lüğünün 26 Mart 2012 tarih ve imha konulu arşivlik veya arşiv malzemesi envanterinin, Başkan İKK.Ş.Md.İsthKur.Yb.Hakan Erbaş, Üyeler İnc.ve Def.Sb. İsth.Yzb. Salih Dağbaşı, İnc. ve Değ. Sb. İsthYzb. Ali Kılıçdoğan, İnc.ve Değ. Astsb. İsth.Bçvş. Menduh Taşçı ile İnc. ve Değ. Astsb. İsth. Kd Üçvş. Adil Başaran'dan oluşan ayıklama ve imha komisyonu tarafından 926 sayılı TSK Personel Kanunu geçici 32. madde ve MY 114-1 (c) TSK İstihbarata Karşı koyma, Koruyucu Güvenlik ve İşbirliği Yönergesi ve İşbirliği Yönergesi 8. Bölüm gereğince 26 Mart 2012 tarihinde imha edildiği." dile getiriliyor.

Belgelerin incelenmesinde ise 44 sayfadan oluştuğu, her sayfada her belge ile ilgili olarak belgenin Sıra No, Çıkaran Makam, Tarihi/TSG., Dosya (Desimal) Numarası, Konusu,.Gizlilik Derecesi, Sayfa Adedi (ikincil Evrak Dahil) imha Yılı bölümlerinin bulunduğu ve toplam evrak sayısının 2007 adet olduğu (birçok evrakın ekleri ile birlikte birden fazla olduğu) imha edilen evraklann 2007 adet olduğu belirtilerek kurumlar sayılıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yapan personelin atılması ile ilgili olarak "Komisyon toplantı tutanakları, istihbarat raporları, uyarılar, sicilleri, irticai faaliyetleri, sicil üstü kanaatleri, görüşme raporları, özel kanaat raporları, ilişik kesme belgeleri, güvenlik soruşturması, istihbarat durumu, dilekçeler, araştırma talebi, şikayet mektupları, ihbar mektupları, araştırma talebi, inceleme sonucu, kategorili personelin takip ve kontrolü, TSK'dan ayrılışlar, mektuplar, sakıncalı personel, ziyaret raporları, irticai faaliyetlere karışan personel, Silahlı Kuvvetlerden ayrılması istenen personeller, şüpheli personel konulu birçok belgenin imha edildiği belirtilmiştir." deniyor.

İmha edilen belgelerin tarihlerinin incelenmesinde, en son belge tarihinin 31.12.2010 tarihi olduğunun tespit edildiği belirtiliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER