ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 16:20

Genel sağlık sigortası için gelir testi uyarısı

Genel sağlık sigortası için gelir testi uyarısı


Balıkesir SGK İl Müdürü Ömer Çalışkan, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası uygulamasına geçildiği hatırlatarak, "Balıkesir'de toplam 20 bin 793 vatandaşımızı genel sağlık sigortası kapsamına aldık. Bu zorunluluk olmasına rağmen bazı vatandaşlarımız ilgisiz kaldı. Biz de bir yıllık borç tebligatı gönderdik. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız mutlaka gelir testi yaptırsın, çünkü cezası var." dedi.

SGK İl Müdürü Çalışkan, yaklaşık bir ay önce hizmete açılan Susurluk SGK Merkez Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Burada 2012 yılında kurumun yaptığı faaliyetleri değerlendiren Çalışkan, 2013 hedeflerini de açıkladı. Ziyarete Müdür yardımcıları Arslan Kılıç ve Murat Mustafa Yavuz ile Susurluk SGK İlçe Müdürü Sudi Satılmış da katıldı.

Ocak 2012 tarihinde göreve başladığını belirten Ömer Çalışkan, özellikle il merkezi, Edremit ve Bandırma ilçelerindeki SGK binalarının fiziki olarak çok yetersiz olduğunu söyledi. İl müdürlüğünün 60 yıllık bir binada bulunduğuna dikkat çekerek, "Edremit ve Bandırma'daki binalarımız da artık ihtiyaca cevap veremiyor. Özellikle Bandırma'da sadece 62 metrekarelik bir odadan ibaret olan merkezimiz, gereken hizmete cevap veremeyecek durumda. Biz bunu dert edindik ve çözümü için çalışma yaptık. Balıkesir'deki yeni hizmet binamız için 3 dönümlük arazi satın aldık. Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın hemen yanında, İl Özel İdaresi'ne ait bir alana yeni binamızı yapacağız. TOKİ tarafından projesi ihaleye çıkarıldı. Toplam beş katlı binamız, 12 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak. İldeki bütün birimlerimizi bu binada toplayacağız. Bandırma'da adliyenin yanında bir yer, Edremit'te ise Kadıköy beldesinde 1 dönümlük arsa satın aldık. Yeni binalarımızın yapımı, 2013 yılı yatırım programına alındı. Nisan ayında inşaatlara başlanacak. Merkez binamızın 15, ilçelerimizin üç dört ayda tamamlanması planlanıyor." şeklinde konuştu.

'250 BİN TARIM VE BAĞ-KUR DOSYASI İNCELENDİ'

Vatandaş odaklı hizmet anlayışını kurumda yerleştirmek istediklerini söyleyen SGK İl Müdürü Çalışkan, bununla ilgili olarak kurumun bütün personeline kişisel gelişim eğitimi verildiğini aktardı. Çalışkan, "Özellikle öfke yönetimi ve stresle mücadele eğitimi üzerinde durduk. İl müdür yardımcıları, merkez müdürleri ve kurumdaki görevli şeflerimize, iki gün boyunca liderlik ve sorunları çözmeye yönelik eğitim programı düzenledik. Ayrıca kurum çalışanlarımıza mevzuat eğitimi verdik, çünkü bu konudaki eksiklik vatandaşa olumsuz yansıyabiliyor." dedi.

İlçelerde açılan merkez müdürlüklerinin işlem çeşitliliğini artırdıklarını da belirten Ömer Çalışkan, şöyle devam etti: "Ağustos ayında toplam 250 bin tarım ve Bağ-Kur dosyasını taradık. Ayvalık, Gönen, Bigadiç, Sındırgı, Susurluk, Manyas ve Dursunbey tarım dosyalarını taradık, 65 bin dosyayı ilçelere gönderdik. İlçe müdürlüklerimiz tarafından eski adıyla Bağ-Kur, yeni adıyla 4B dosyalarının bütün işlemleri yapılıyor. 2012 yılında 5 bin 699 vatandaşımıza emeklilik aylığı, 5 bin 864 vatandaşımıza Bağ-kur aylığı başladık. Kurumumuz, yine geçen yıl 27 bin 520 vatandaşımıza hastalık raporu nedeniyle geçici iş göremezlik ödemesi yaptı. Bin 288 vatandaşımıza ise iş kazaları nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneğini verildi." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER