ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 19:05

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Samsun'da


Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Biz beraber dururken aramıza fitne sokmaya çalışanlara müsaade etmeyeceğiz. Biz diyeceğiz ki biz her zaman millet olarak bir ve beraber olduk ve biz bundan sonra da böyle yürüyeceğiz" dedi.
19 Mayıs Barajı ve toplu temel atma törenine katılan Kılıç, temeli atılan barajın değerinin 53 milyon lira olduğunu söyledi.
Barajın Bafra ve Bafra Ovası'nın da sulanması noktasında yararlı olacağını anlatan Bakan Kılıç, "Engiz Çayı'nın sağında ve solunda 75 bin dekarlık alanlar suya doyacak. Bunun ne kadar büyük yatırımlar olduğunu anlatıyoruz. Bu rakamlarla dile getiriyoruz. Şunu söylemek lazım, AK Parti iktidarları döneminde ortaya koyulan çalışmalarla, Samsun'umuza Devlet Su İşleri'nin yaptığı yatırımın toplam değeri 2,2 milyar lira civarında. Bu rakamları şu anda dile getirdiğimiz zaman çok kolay söylüyoruz ama gerçekten ne kadar büyük bir hacme tekabül ettiğini, şurada yapılacak yatırımın 53 milyon lira değerinde olduğunu düşünürsek herhalde anlamış oluruz" ifadelerini kullandı.
DSİ'nin 12 yılda Türkiye'de yaptığı tesis sayısının bin 700'ü aştığını açıklayan Kılıç, şunları kaydetti:
"Bunun içinde 268 büyük baraj var. Bu rakamları biz dile getirdiğimizde gerçekten sadece kolayca söylenmiş rakamlar gibi algılanıyor ama geçmişteki atılan temellerin tamamlanmadan bir dahaki iktidarlara, bir dahaki dönemlere bırakıldığını düşünürsek ve bunları burada sizler yaşadınız. Birebir yaşadınız. Aslında ne kadar büyük işlerin yapıldığı ortada. Bizler ancak ve ancak sizlerin hizmetkarı olmak için şu andaki görevlerimizde bulunuyoruz. Bu hizmetlerimizi, bizlere talimatları doğrultusunda Başbakanımızın çizdiği vizyonla tamamlamak için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bizlerin birliğinden ve beraberliğinden ancak güç doğar. Bizler bir olacağız, beraber olacağız ve hep beraber Türkiye olacağız, Samsun olacağız, 19 Mayıs olacağız. Biz beraber dururken aramıza fitne sokmaya çalışanlara müsaade etmeyeceğiz. Biz diyeceğiz ki biz her zaman millet olarak bir ve beraber olduk ve biz bundan sonra da böyle yürüyeceğiz."
Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise DSİ Bölge Müdürlüğü'nün Samsun'da önemli yatırımlara devam ettiğini söyledi.
Bu yatırımların Samsun'un gelişmesine katkı sağlayacağını anlatan Vali Aksoy, "DSİ'nin yürüttüğü projeler özellikle sulama projeleri ve taşkın korumalar. Tarımsal üretimimizin artmasına, burada üretim yapan çiftçimizin gelirinin artmasına çok önemli katkılar sağlayacaktır. 19 Mayıs Barajımız ve bu barajla birlikte toplam 8 tesisin bugün temelini atacağız" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından 19 Mayıs Barajı ve diğer tesislerin toplu temeli atıldı.
- 19 Mayıs Barajı
Proje kapsamında, 19 Mayıs, Bafra ilçesi ile ovada yer alan 4 belediye içme ve kullanma suyu temini ve Bafra Ovası sağ sahil ana kanalı üst kotları ile Engiz Çayı'nın sağ-sol sahilinde yer alan toplam 75 bin 550 dekar alanın basınçlı borulu sulanması amaçlanıyor. Kil çekirdekli kaya dolgulu tipe sahip barajın temelden yüksekliği 89,75 metre.
Barajla sulama tesisleri Ladik Fındıcak Göleti ve Ladik Göleti Sulaması ile Vezirköprü Tahtaköprü köyü Cennetalan Deresi, 10 Mayıs Kuşkayası köyü Kaldırım Mahallesi ve arazilerinin Kaluk Deresi, Bafra Kozağzı köyü Köyiçi Deresi, Bafra Terzili ve Kuşlağan köylerinin Derece Deresi ve Alaçam Gökçeboğaz köyü ve arazilerinin Gökçeboğaz Deresi taşkın koruma tesislerinin toplu temeli atıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER