ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 18:27

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Londra'da

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Londrada

Kılıç, İngiltere'nin başkenti Londra'da Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından Diyanet Vakfı'nda düzenlenen etkinlikte, bir konuşma yaptı


Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İngiltere'de cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanacaklara seslenerek, "Bu önemli bir hak. Buradaki hakkınızı iyi kullanmanız lazım. Sizin oylarınızın Türkiye'nin geleceğini şekillendireceğini biliyorum" dedi.
Kılıç, İngiltere'nin başkenti Londra'da Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından Diyanet Vakfı'nda düzenlenen etkinlikte, "Demokratikleşme süreci ve toplumsal uzlaşıda gençliğin rolü" konulu bir konuşma yaptı ve Türk toplumuyla bir araya geldi. Etkinliğe, aralarında Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar ve UETD İngiltere Başkanı Muttalip Ünlüer'in de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.
"Sizler artık Avrupa'nın asli unsurlarından birisiniz. Ancak kökünüz belli, bunu kimse sizden alamaz" diyen Kılıç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da "asimile olmayacağız ama entegre olacağız" dediğini anımsattı.
Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilere de değinen Kılıç, 37 bin Birleşik Krallık vatandaşının, Türkiye'de 26 binden fazla gayrimenkulü olduğunu belirterek, İngiltere'den Türkiye'ye her yıl 2 buçuk milyon turistin gittiğini söyledi. Kılıç, İngiltere'nin Türkiye'nin AB üyeliğine en çok destek veren ülkelerden biri olduğunu da ifade etti.
Türk toplumunun bir araya gelmesinin önemine dikkati çeken Bakan Kılıç, "Avrupa içerisinde sayıları sizden çok daha az olan milletlerin lobileri var ama çok ses getiriyorlar. Neden? Birlikteler. Onun için siz de burada bir olacaksınız, beraber olacaksınız. Aranızda ayrım gözetmeksizin birbirinize destek olmanız gerekiyor" diye konuştu.
İngiltere'de üniversite eğitimini sürdürürken bazı kişilerin Türkiye'de üniversite okuyamadığını ifade eden Kılıç, artık Türkiye'de kılığı kıyafeti nedeniyle üniversiteye gidemeyen kimsenin olmadığını dile getirdi. Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
"50 yılı aşkın süredir Türkiye'nin dışında yaşayan vatandaşlarımız var. Fakat bu vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde Türkiye'deki seçimlerde oy kullanma hakları yoktu. Çok talep vardı, bunu da gerçekleştirmek AK Parti'ye nasip oldu. Başbakanımızın önderliğinde AK Parti bu hakkı da yurt dışında yaşayan vatandaşlarına vermiş oldu. Sizin buradaki bu hakkınızı iyi kullanmanız lazım. 2-3 Ağustos Birleşik Krallık'taki oy kullanma tarihleridir. Lütfen eşinize, dostunuza bunu hatırlatın.
30 Mart yerel seçim sonucunu etkilemek için genel başkanımızın ve Başbakanımızın şahsıyla, ailesiyle ilgili büyük bir operasyon yapmaya çalıştılar. Milletimiz bu operasyona karşı cevabı sandıkta verdi. Şimdi 10 Ağustos'ta ilk kez cumhurbaşkanınızı seçeceksiniz. Bu önemli bir hak, lütfen buna sarılın, bunu kullanın. Sizin oylarınızın Türkiye'nin geleceğini şekillendireceğini biliyorum. Sizler de lütfen bunu bilin."
Kılıç, Londra'daki temasları çerçevesinde, Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği'nde Muhafazakar Parti milletvekili Geoffrey Clinton Brown ile de görüştü.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER