ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 17:36

Gençlik Meclisi, Avrupalı gençlerle geleceği konuşuyor


Avrupa Birliği Gençlik Programları Eylem 1.1 ‘Geriye Dönüştür, İleriyi Düşün’ (Rcycle Think Forward) projesine ev sahipliği yapan Bursa Kent Konseyi (BKK) Gençlik Meclisi, 5 farklı ülkeden toplam 30 genci Bursa’da ağırlayarak, yenilenebilir enerji konusunda yeni fikirlerin geliştirilmesine katkıda bulunuyor. 8 gün boyunca Bursa’da misafir olacak konuklar, yenilenebilir enerji kaynaklarını konuşup yeni fikirler üretecek. Misafirler ayrıca, şehrin tarihi mekanlarını, İznik ve Trilye’yi gezerek Bursa’nın sahip olduğu kültürel zenginliği yakından görecek.

Proje liderlerinin, dünyanın ortak sıkıntısı olan enerji konusunda görüşlerini dile getirdiği projenin tanıtım toplantısında konuşan BKK Başkanı Semih Pala, Türkiye’nin en yoğun ve en aktif kent konseyi olarak farklı ülkelerden gelen 30 genci Bursa’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Ortak kullanım alanı olan dünyanın bir parçası olduklarını belirten Pala, “Yeryüzündeki toprak bölünmüş olabilir ancak hava herkesindir. Güneş, hava ve su ortak dünya malıdır. İnsanlığın bu ortak mallarını korumakta hepimizin görevidir. Çünkü hayatımızın her anında kullandığımız enerjiyi bunlardan elde ediyoruz. Artık yenilenebilir enerjiye önem vermeli ve verimli kullanmalıyız. Farklı ülkelerden gelen aktif, dinamik ve gözünden enerji fışkıran gençler 8 gün boyunca geri dönüşüm ve yenilenebilir enerjiyi Bursa Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde konuşacak. Kendilerinden yeni ve farklı düşünceler bekliyoruz. Tüm konuklarımıza başarılar diliyorum.” dedi.

Kendi neslinin dünyayı kötü kullandığını anlatan Pala, hızlı sanayileşme ve savaşlar sonucu dünyanın yıprandığını söyledi. Pala, gençlerin, dünyayı kendileri gibi kötü kullanmamasını istedi.

BKK Gençlik Meclisi Başkanı Yasin Taşkum ise daha önceden farklı ülkelerde projeler yaptıklarını, şimdi ise önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. 8 gün boyunca güzel ve verimli çalışma ortamı geçireceklerini dile getiren Taşkum, kendilerine güvenerek projeye katılan herkese teşekkür etti.

Romanya Proje Lideri Moraru Oana Mihaela, Polonya Proje Lideri Anna Czernel, İspanya Proje Lideri Jordi Palau Tort, Slovakya Proje Lideri Denisa Kuchynkova ise dünya için önemli konulardan biri olan yenilenebilir enerji konusunu Bursa’da ele alacaklarını, geri dönüşüm konusunda bazı şeyleri geliştirmek için yeni düşünceler geliştireceklerini kaydetti. Takım olarak Bursa’da olmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen proje liderleri, kendilerini çalışmaya dahil eden Bursa Kent Konseyi’ne teşekkür etti. Toplantının ardından proje, belirlenen konularda atölye çalışmalarıyla devam etti.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER