ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mart 2013 Pazartesi 21:05

Gençlik Filmleri Festivali başladı


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sinema Kolektifi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali “3-2-1 Barış” sloganıyla Diyarbakır’da perde açtı. 25-28 Mart tarihleri arasında devam edecek olan festivalde gençlerin sinemayla buluşması bekleniyor.

Yönetmen Zeynel Doğan’ın “Dengê Bavê min” filmiyle Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılan açılışta Koma Netewi ve Defzen ile Pınar Aydınlar ve Grup Düşbaz dinleti verdi. Festivalde yönetmenlerle söyleşiler ve kısa film seçkileri de yer alacak. Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra TMMOB’un da desteklediği etkinliklerde film gösterimleri; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sümerpark Sosyal Yaşam Merkezi, Cegerxwin Kültür Merkezi, Dicle Fırat Kültür Merkezi, Sülüklü Han ve Diyarbakır Evi’nde yapılacak. Barış temasının işleneceği festivalde savaş çığırtkanlıklarına karşı gençliği barışa köprü etmeyi amaçlıyor.

Bu yılki festivalde darbeleri, mevsimlik işçileri, sınırda yaşayan insanları, soykırımları, mültecileri, zorla göç ettirilenleri, sınırda yaşayan insanları konu alan filmler de gösterilecek. Festival bir anlatı ve iletişim biçimi olan sinemayı kullanarak barış için dünyada çekilmiş filmleri üniversitelilerle buluşturması hedefleniyor.

28 Mart tarihine kadar devam edecek film festivalinde, “Yoldan Çıktık”, "Ölüm Elbisesi - Kumalık", "Dilberlerin Düğünü", "Ekmek ve Güller", "Kadının Fendi", "Simurg", "Uçurtmayı Vurmasınlar", "Abluka", "Sonbahar", "19 Ocak'tan 19 Ocak'a Neler Değişti", "Dalga", "Red", "Selam'ın Annesi", "Sarhoş Atlar Zamanı", "Ben Geldim Gidiyorum", "Dom", "Av Su Mai", "Yol", "Dr. Strangelove", "Hrant Dink Belgeseli", "Dersim 38”, "Bu Son Olsun", "Veritas: Harward'ın Gizli Tarihi" filmleri gösterime sunulacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER