ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 13:12

'Gençliğin yaşadığı problemlerin çözüm ilacı dini ahlaktır'


İçişleri Bakanlığı ile Samsun Beyaz İnci Kadın Eğitim ve Kültür Derneği iş birliği ile düzenlenen fikir platformu buluşmasında bir araya gelen genç üniversiteliler, din ve ahlak bağlamında gençliğin yaşadığı sosyal aktivite ve akademik sıkıntıları masaya yatırıp problemlerin nasıl çözüleceği ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. Akademisyenlerin de katılıp sunumlar yaptığı toplantıda din ve ahlakın ne kadar önemli olduğunun altı çizildi.

    Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Genç Üniversiteli Genç Fikir Projesi Fikir Platformu Buluşması’na OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Karadeniz Eğitim Derneği Başkanı Ömer Kabaş, Samsun Valiliği Dernekler Masası İl Müdürü Işık Yeten ile üniversite öğrencilerinin katıldığı toplantıda OMÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Kesim, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü İslam Felsefesi uzmanı Doç. Dr. Cevdet Kılıç, OMÜ İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Dr. İbrahim Turan, din ve ahlak konularında yaptıkları bilimsel çalışmalar hakkında bilgi verdi.

    Fikir Platformu Buluşması programının açılış konuşmasını yapan Samsun Beyaz İnci Kadın Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Ayşe Yılmaz, toplumsal değerler ve ahlak açısından kadınların içini acıtan görüntülere tanık olduklarını belirterek, din ve ahlak kavramının tartışılacağı bu projeyi çok önemsediklerini söyledi. Yılmaz, “Çünkü siz akademisyen, gençler ve sivil toplumun birlikte konuyla ilgili neler yapabileceği, mevcut durum analizleri, alternatif çözüm yolları, beklenen sonuçların sunulacağı bu platformların sayısının artmasını toplumsal duyarlılığın artmasının ve sorunlarımızın herkesin derdi haline getirilmesinin çözül arayışlarına katkı sağlayacağını ümit ediyorum.” dedi.

    Genç üniversitelileri gençlerin din ve ahlak sorunlarının çözümüne ilişkin çabalarını tebrik eden OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Beyaz İnci Derneği’nin de önemli bir soruna parmak bastığını kaydetti. Prof. Dr. Leblebicioğlu, “Üniversiteler, öğrencileri hayata hazırlayan kamu kurumlarıdır. Üniversite-sanayi ve üniversite-sivil toplum işbirliği ile öğrencilerimize teorik eğitimin yanında pratik eğitimin de verilmesi hedeflenmektedir. Bu programlarda da öğrencilerimiz gelecekte çalışacakları mesleki alanda karşılaşabilecekleri sorunların çözümüne yönelik din ahlak ve etik bağlamında eğitim alacaklardır. Sosyal hayatın ve iş yaşamının sürdürülmesi için etik değerlere uymak gerekiyor. Aksi taktirde iş ve sosyal ortamda kaos ve çatışma kültürü hakim olmaktadır." şeklinde konuştu.

    "ÇÖZÜM TASAVVUFİ AHLAKTIR"

    Gençliğin problemlerinin çözümüne felsefenin katkı yapamadığını, bu sebepte ortaya din konusunun çıktığını ifade eden OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü İslam Felsefesi Uzmanı Doç. Dr. Cevdet Kılıç, “Gençliğin problemleri içinde sevgisizlik ve güvensizlik gibi kişilik problemi, arkadaş, okul, sokak ve sosyal çevre problemleri, iletişim organları ve medyanın yol açtığı problemler, inanç problemleri gelmektedir. Bunların çözümüne felsefe, katkı sunmuyor. Felsefe sadece olayı anlatır, fotoğrafını çeker ve bırakır. Çözümü ise bizi biz yapan değerlerimizde, ilkelerimizde arayacağız. O zaman da karşımıza din konusu çıkıyor. Biz dinimizi, din düşüncemizi, inançlarımızı, inanç dünyamızı sağlam din kaynakları üzerine oturttuğumuz sürece bize bir şey olmaz. Ehli Sünnet inancı ile yani hayatımızı Kur’an ve Sünnet zemini üzerinde kurguladığımızda geleceğimizi ve ahiret hayatımızı da ona göre şekillendirmiş soluyoruz. Gençler için çözüm önerim tasavvufi ahlaktır.” şeklinde konuştu.

    "DİN VE AHLAK KONUSU GÜNCEL TUTULMALI"

    OMÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Kesim ise din ve ahlak konusunun toplumda sürekli güncel tutulmasının önemine değindi. Prof. Dr. Kesim, “Gerçek İslam ahlakı sevgi, şefkat, tevazu, fedakarlık, tolerans ve barıştır ki aynı zamanda bunlar Kur’an ahlakıdır. Böyle bir Müslüman herkese sevgi ile yaklaşır, her türlü fikre saygılıdır. Ama kendi fikirlerini de savunur. Bunun için de son derece bilgili olması gerekiyor. Olaylar karşısında her zaman kucaklayıcı, uzlaştırıcı, gerilimi azaltan ve itidalli davranışlar sergiler.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER