ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 15:43

Gençlere, mutluluk tavsiyesi

Gençlere, mutluluk tavsiyesi


Antalya’da üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere 'Kişisel Farkındalık Stratejisi' semineri veren eğitmen Murat Koçyiğit, kendini tanıyan insanın mutlu olabileceğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın, üniversite sınavına hazırlanan gençlerin motivasyonlarını artırmak ve stresle baş edebilmelerini sağlamak amacıyla başlattığı ‘Sınav Atölyesi’ devam ediyor. Yenimahalle Kültür Merkezi’nde gerçekleşen seminerlerde bu hafta eğitmen Murat Koçyiğit konuk oldu.

İnsanoğlunun potansiyeli olan bir varlık olduğunu belirten Koçyiğit, bu özelliğinden dolayı insanların mükemmele ulaşmasının mümkün olduğunu söyledi. Kendini tanımanın üç bileşeni olduğunu ifade eden Koçyiğit, duygusal farkındalık, kendine saygı ve kendini gerçekleştirmenin bu bileşenler olduğunu kaydetti. Var oluşun umursanmak, olduğu gibi kabul edilmek, değer verilmek, yeterli olduğuna güvenilmek ve sevilmeye layık görülmek gibi beş boyutunun bulunduğunu aktaran Koçyiğit, var oluşunu tamamlamayanların taviz verdiğini belirtti.

Anlatımlarını amatör tiyatrocuların skeçleriyle zenginleştiren Koçyiğit, şöyle devam etti: “Sözleriniz pozitif olsun, çünkü sözleriniz düşünceleriniz olur. Düşünceleriniz pozitif olsun, çünkü düşünceleriniz davranışlarınız olur. Davranışlarınız pozitif olsun, çünkü davranışlarınız alışkanlıklarınız olur. Alışkanlıklarınız pozitif olsun, çünkü alışkanlıklarınız değerleriniz olur. Değerleriniz pozitif olsun, çünkü değerleriniz kaderiz olur. Kendini tanıyan ve kabul eden insan mutlu insandır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER