ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 11:02

'Gençler kariyer planlarken kendini tanımalı'


 Yönetim, Strateji ve Eğitim Danışmanı Mehmet Emin Öztürk Moral FM’de yayınlanan Sabah Gündemi programına konuk oldu. Türkiye’nin genç nüfusa sahip olmasına rağmen gençlerin geleceğine uygun adımlar atma konusunda başarılı olmadığı söyleyen Öztürk, "Gençliğine yatırım yapan gençleri iyi yönlendiren ve gençliğine önem veren milletlerin geleceklerinin daha güvende olduğu görülüyor." diye konuştu.

Gençlerin kendisi ile barışık, geleceğe güvenle bakabilen değer üretebilen insanlar olması için öncelikli olarak kendilerini tanımaları gerektiğine dikkat çeken Öztürk, gençlerin gelişmeye açık yönlerini fark etmelerini ve bunun için gerekirse danışmanlık hizmeti veren eğitim kurumlarından destek almaları tavsiyesinde bulundu. Öztürk, "Kişi kendini kuvvetli hissettiği yönlerini belirler, gelişmeye açık olan yönleri üzerine de kendisini geliştirmeye çalışırsa sevdiği işi yapabilir ya da yaptığı işi ömrü boyunca devam ettirebilir." şeklinde konuştu.

Üniversite sınavlarında istenmeyen bölümlerin seçilip okunduğunu ardından istenmeyen mesleklerde yine istenmeyen pozisyonda çalışanların çoğunlukta olduğunun altını çizen Öztürk, "Böylece mutsuz çalışanlar topluluğu oluşuyor." dedi. Gençlerin istedikleri bölümleri tercih ederek mesleklerini belirlemelerinin önemini vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:

"Kişi kendisini tanıyarak kişilik özellikleri ve kabiliyetlerini bilerek tercihler yaptığında mutlu olacağı işlerden para kazanabilir. Ben kimim ve ne yapmak istiyorum? sorusunun gençlerin kendisine sorması gerekir. Gençler anne ve babasına, arkadaşlarına, yakınlarına kendisi hakkında sorular sormalı ve karşı taraftan kendileri hakkında görüş almalı, kuvvetli yönlerini çevresine de sorarak hareket etmeli."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER