ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 09:08

Gencebay: "20 saniyede ölürüm"

Gencebay: "20 saniyede ölürüm"

Akil İnsanlar'dan Orhan Gencebay Bugün Gazetesi'ne konuştu. Gencebay, Akil İnsanlar ile ilgili soruları cevapladı.


Bugün Gazetesi'nden Şebnem Özcan'ın röportajı;

Orhan Gencebay, sağlık sorunu nedeniyle katılamadığı Samsun’daki akil insanlar toplantısındaki protestolara şu cevabı verdi: “Ben de o sloganı atana ‘Tabii ki ne mutlu Türküm diyene’ derdim. Başka ne diyeceğim? Korktu diyenlerle sonra konuşacağım”

Barışın önemini halka anlatacak akil insanlar içindeki 5 sanatçıdan biri olan Orhan Gencebay, en fazla gündeme gelen kişi oldu. Orhan Gencebay ile ismi etrafındaki tartışmaları ve hayatı konuştuk. Ünlü sanatçıyla sohbet ederken, karısı Sevim Emre de zaman zaman söyleşiye katıldı.

Orhan Bey akil insan olmanız için teklifi nasıl aldınız?

Sayın Bakanımız Beşir Atalay aradı. “Ülkemiz için, vatanımız için bir barış projesi başlatıyoruz. Burada sizi de görmek istiyoruz. Akil insan olarak seçtik sizi. Görev alır mısınız” dedi. Ben de ülkemiz için ne varsa yaparım” dedim. 

Siz Karadeniz heyetinde yer alırken sağlık sorunları nedeniyle Marmara heyetine transfer oldunuz. Bundan dolayı size karşı yapılan protestolar nedeniyle istifa edeceğinize yönelik haberler yayıldı. En son gelişme nedir?

Biliyorsunuz ben yıllar önce by pass ameliyatı oldum. Kalbim düzeldi ama ritmi düzelmedi. Bu akil insan konusundan 5 gün önce holter çok kötü çıktı. Doktorlarım “Uçağa binemezsin. Hava değişimi zararlı. Hele yüksek yerlere kesinlikle çıkamazsın” dedi. Bakan Bey’le telefonda konuştuktan iki saat sonra kendisini geri arayıp durumu anlattım. “İstanbul içinde görev yapayım” dedim. Aynı şeyi üç sene evvel bir daha yaşamıştım. Doktorlar beni annemin cenazesine göndermediler. Ağlaya ağlaya cenazesine gittim annemin.

"ÜLKEM İÇİN CANIMI VERİRİM"

 Akil İnsanlar Karadeniz grubu, Samsun ziyaretinde “Ne mutlu Türküm” sloganıyla protesto edildi. Grup üyeleri polis korumasında toplantı yaptı. O gerginliği siz yaşasaydınız ortamı sakinleştirmek için ne yapardınız?

Ben de o sloganı atanlarla birlikte “Tabiiki Ne Mutlu Türküm diyene” derdim. Başka ne diyeceğim ki? Zaten öyle kardeşim, ne demek istiyorsun. Şehit analarıyla dua ederim, onlarla ağlarım. Onların çektiği acıyı, kaygıyı bilirim. Bir de gazilerimiz var. Bu vatan için ölen yavrularımız var. Herkes büyük yaralar aldı. Ben onlara ne söyleyebilirim? Onların kendi duyguları ve akılları var. Türk milletinin bir asaleti var. Bizim analarımız, gazilerimiz insanlığa saygılıdır. Onların genel olarak davranışları, “Başka kanlar akmasın” sitemindedirler. 

Soner Yalçın, Samsun’da verdiği bir konferansta “Akil adam Orhan Gencebay Samsun’a gelemedi ama Atatürk’ün devrimcileri burada. Gencebay’ı yakından tanırım. Korkusu var” dedi. Ne korkunuz var?

Soner Bey’in söylediklerini duymadım, duymamış olayım. Hakikat öyle değil çünkü. Sağlığım düzeldikten sonra Samsun’a gideceğim, o söyleyen kişileri toparlayacağım ve onlara sitem edeceğim. Benim toprağımın insanları bana bu şekilde nasıl söyler? 50 yıldan beri benim nasıl bir adam olduğumu bilmiyorlar mı? Neden korkacakmışım ki, çekineceğim ne var ki? Ben sevdiğim insanlarla olacağım, halkımla olacağım. Ülkem için iyi bir şey yaptığıma inanıyorum. Yapabilirsem bana ne mutlu. “Ülkem için canımı veririm” demişim, bundan ötesi var mı? 

Siz Türkiye’nin en zorlu süreçlerinin şahidisiniz...

Evet 70’li yıllar Türkiye’nin en zor yıllarıdır. Günde onlarca insan ölüyordu. Ben o yıllarda tek başıma dolanıyordum. Bana diyorlardı ki “Orhan ağabey koruman yok mu”“Beni sevgi korur” diyordum. O yıllarda ‘Batsın Bu Dünya’yı yaptım. Topun ağzında olan kişilerden biriydim.+

"KALP RİTMİM ARTARSA 20 SANİYEDE ÖLÜRÜM"

Benim sorunum ‘Ventriküler atımlar’la ilgili. Eğer bir taşikardi ritmi olursa 20 saniyelik ömrüm kalır. Ritmin bozulma nedeni ağır sporlar yapmam hem de sanatçı olduğum için adrenalini fazla kullanmam. Bir de kendime olan saygımdan dolayı başka gönülleri kırmadım, kendi gönlümü kırdım. Ondan dolayı by pass oldum. Yoksa ben tank gibi, aslan gibi adamım. Sonunda bir gün Rabbime gideceğiz, inşallah onun huzuruna varacağız. Allah hayırlısını versin. Serden geçtiğim için aldırış etmedim hiç. Ben ölüme aldırış etmiyorum. Hazırım. Yaradan’ın benim için yazdıklarına razıyım.

"PARA ALIYORLAR SÖZÜ RENCİDE EDİCİ"

Sanıyorum birileri bunları kasıtlı çıkarıyor. Benim inandığım şu: Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez. Bu son derece doğru. Biz bir bütünün parçalarıyız. Ülkemiz bir bütündür, başka bir şeyi zaten kabul etmeyiz. Tek bayrak, tek millet, tek milli lisan. Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşının adı da Türk milletidir. Ama ülkemizde kim varsa dili, dini, cinsi, ırkı ne olursa olsun buna saygı duyuyoruz. Onların örflerini kullanmasına izin vermemek olmaz. Biz demokrat, laik, sosyal hukuk devletiyiz. Bunlar temel prensiplerimizdir, hiçbir zaman değişemez.

"SANATÇILAR ELÇİSİDİR"

Her zaman dediğim gibi sanatçılar barış elçisidir. Ben siyaset yapmam. Bazı kişiler siyaset yapıyordur. Onlar da bana bulaşmasınlar. Benim görevim siyaseti iyi yapanları tebrik etmektir. Ben siyaset adamı olmayı hiçbir zaman düşünmedim. Şu anda güzel bir ortam aranıyor. Bırakın insanlarımın gönlündeki barış pekişsin.

ORHAN’I SOKAKTA BULMADIM

Orhan Gencebay’ın hayat arkadaşı Sevim Emre de eşinin sağlık probleminin çok ciddi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Diyelim Orhan’ın yanında ben ve şoför. Bir kriz anında Orhan’ı aldılar başka bir hastaneye götürdüler. Orada nabzına baktılar. Hemen yoğun bakıma alırlar. Dün Sayın Bakanımız’a da söyledim, “Bakın nabzı sizinkinden ne kadar farklı” dedim.

Şimdi öyle bir durumda Samsun’a nasıl gitsin. Fenalaşsa yanlış bir iğne yaparlar, yanlış bir hap verirler kalp durur. Allah korusun. Ben Orhan’ı sokakta bulmadım. Bana onun hayatı lazım. O öldüğü zaman ben de ondan sonra 1 saat yaşamam, ben de ölürüm yani. Öyle... Ben Orhan’a gözüm gibi bakıyorum.” 

Evlenip evlenmediğiniz konusunda bu röportajda son noktayı koyalım. Evli misiniz, değil misiniz?

Orhan Gencebay: Bu sorulara gülüp geçiyoruz. Toplumun dirliği birliği için tabii onlara uyacağız. Onlara uymuşuzdur, uyacağız da. Bazı sanatçılar özellikle gençler evli olduklarını saklar. Neden? Hayranları onları terketmesin diye. Biz öyle değiliz. Sevim Emre: Nikahımız biraz aceleye geldi. Gelinlik de giyip resim çektirseydim bari.... Ha ha hah... (Kahkahalarla gülüyor) İnşallah 50’nci yılımızda gelinlik giyerim Orhan. Allah ömür verirse nikahı tazeleriz, o zaman gelinlik giyerim.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER