ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 16:18

Genç: "Samsun'un tarihini aydınlatıyoruz"

Genç: "Samsunun tarihini aydınlatıyoruz"


Samsun Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Canik Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantısına misafir oldu.

    Canik Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şenol Eren, Genel Sekreter Reşat Kılınçarslan ve yürütme kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Osman Genç, Canik Belediyesi olarak Samsun'un bu zamana kadar gün yüzüne çıkmayan tarihini aydınlatma görevini üstlendiklerini söyledi.

    'Geçmişini bilmeyenler, geleceğini şekillendiremez' anlayışıyla yola çıkarak 'İlkçağdan Cumhuriyete Canik' adlı ilk tarih kitabını Samsun kültürüne kazandırdıklarını hatırlatan Başkan Genç, "Samsun'un bu zamana kadar yazılmayan ve bilinmeyen tarihinin anlatıldığı kitabımız büyük ilgi gördü. Ardından önemli bir organizasyona daha imza atarak gerçekleştirdiğimiz 2. Uluslararası Canik Sempozyumu kapsamında ilçemize farklı üniversite ve ülkelerden gelen 93 bilimadamı 'Tarih Boyunca Karadeniz Ticareti ve Canik' konusunu işledi. Bu sempozyumun devamı olarak şimdi Samsun'a ikinci önemli bir eser daha kazandıracak olmanın haklı onurunu yaşıyoruz." dedi.

    Çok yakında baskısı tamamlanacak olan 'Tarih Boyunca Karadeniz Ticareti ve Canik' kitabının Samsun ve bölgenin ticari hayatını gün yüzüne çıkarması bakımından oldukça önem taşıdığını belirten Başkan Genç, "Bize göre Samsun'un geleceği tarihinde gizlidir. Samsun bir Selçuklu şehridir ve bizim medeniyetimizde şehirlerin ruhu vardır. Bizler de geçmişimizden ilham alarak yaşadığımız toprakları 21. yüzyıla uygun, dünyayla rekabet edebilen, yaşanabilir bir şehir hedefliyoruz. Ancak bunun için tarihimizin iyi bilinmesi gerekiyor. Bu şehrin genlerini tek tek ortaya çıkarıyoruz. Samsun'un Cumhuriyet öncesi tarihi yazılmamıştı. Şimdi Samsun'un genleri elimizin altında. Canik Belediyesi olarak Samsun'un tarihini aydınlatma görevimizi sürdüreceğiz. İnşallah Samsun'un kültür-sanat tarihini de ortaya çıkararak şehrimize kazandıracağız. Tıpkı ‘İlkçağdan Cumhuriyete Canik’ kitabımız gibi eminim bu eserimiz de evlerimizde, okullarımızda, kütüphanelerimizde yerini alacaktır." diye konuştu.

    Hizmetleri A'dan Z'ye gerçekleştirirken bir kent kimliği üzerinde yoğunlaşarak gerçekleştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Genç, şunları söyledi: "Yaptığımız somut çalışmaları insanlarımızın yaşam kalitesini arttırmak için birer adım olarak görüyoruz. Sosyal ve kültürel anlamda gerçekleştirdiğimiz çalışmalar bu kimliğin oluşması için birer kilometre taşları. İlçemizde yaşayan çocuklarımızdan gençlerimize, hanımlarımızdan yaşlılarımıza kadar herkese, her kesime hitap eden bir sosyal ve kültürel çalışmalar içindeyiz. Eğitim meselesini çok ciddiye alıyorum. Artık çocuklarımız geleceğe daha sağlıklı hazırlanıyor." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER