ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 11:47

Genç kızın organları 4 kişiye umut oldu


Gaziantep'te beyin ölümü gerçekleşen 14 yaşındaki Bedriye Aydın'ın organları, ailesi tarafından bağışlandı. Aydın'ın kalbi, karaciğeri ve böbrekleri, nakil bekleyen hastalara ulaştırılmak üzere alındı. Bedriye'nin kalbi Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçakla İzmir'e, karaciğeri Malatya'ya, böbrekleri de Adana'da nakil bekleyen iki kişiye gönderildi.

Toplam 3 çocuğu olan anne Yasemin Aydın evlatlarından birini kaybetmenin hüznünü yaşamasına rağmen kızının organlarıyla başkalarında yaşayacak olmasıyla teselli bulduğunu belirterek, "Benim çocuğum öldü, başka çocuklar ölmesin, başka anneler yanmasın diye organ bağışında bulunduk" dedi.

Baba Murat Aydın ise duygularını şöyle dile getirdi; "Bizim ciğerimiz yandı, başkalarının ciğeri yanmasın diye organ bağışı yaptık. Benim çocuğum öldü. Allah mekanını cennet etsin. Başka çocukların hayatını kurtarmak için, o çocukların ve ailelerinin yüzünün gülmesi için organlarını bağışladık."


14 yaşındaki genç kız iki gün önce beyinde su toplanması ve solunum yetersizliği belirtileri ile Gaziantep Çocuk Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Hastanenin yoğun bakım kısmında müdahale edilen Bedriye Aydın kurtarılamadı. Beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine hastane yetkilileri, aileyle organ bağışı konusunu görüşerek ikna etti.

Gaziantep Çocuk Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Levent Temel, ailenin duyarlı davranarak organ bağışında bulunmasının sevindirici olduğunu söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER