ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 16:42

Gemlik'teki deniz kirliliği


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Gemlik ilçesinde oluşan deniz kirliliğine ilişkin, "En geç önümüzdeki 15 gün içinde Bakanlığımızın yetki verdiği firmalar tarafından çözümlenecek" dedi.
Birpınar, Roda Limanı'nda gerçekleştirdiği incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, sintine tankındaki valfin patlaması sonucu tonlarca atığın Narlı sahilini kirlettiğini bildirdi.
Limanda 10 Ekim'de yaşanan bu olayın nedenlerinin araştırıldığını belirten Birpınar, "Gerçekten kaza mı yoksa ihmal mi var? Bunu araştırıyoruz. Bu kaza sonucu limanda bulunan gemilerden alınan yağlı suyun bulunduğu sintine tanklarından birinin transfer valfı patlıyor. Bu tanklardan yaklaşık 30 ton civarında yağlı su malzemesi, su kanalı vasıtasıyla denize ulaşıyor. Bu kirlilik, Narlı'ya kadar 12 kilometrelik sahil şeridini etkiliyor" ifadesini kullandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın talimatıyla olaya müdahale edildiği bilgisini veren Birpınar, bölgedeki çalışmaları, 50 kişilik ekibin yürüttüğünü anlattı.
Temizliğin hızlı bir şekilde sürdüğünü dile getiren Birpınar, şöyle devam etti:
"Denizin üzerine yaklaşık 30 ton yağı toplayan sorbentler serildi ve yağlar alındı. Bunlar bertaraf tesisine gönderilecek. Deniz kirliliği, en geç önümüzdeki 15 gün içinde Bakanlığımızın yetki verdiği firmalar tarafından çözümlenecek. Bölgedeki kirlilikten etkilenen gemilerin seferleri durduruldu. Gemiler temizlenmeden seferlerine müsaade edilmeyecek. Burada Çevre Kanunu gereği kesilmesi gereken cezalar da var. Bunun miktarı 500 bin ile 5 milyon lira arasında değişiyor. Bu noktada da gerekli açıklamaları yapacağız. Durumun ihmal ya da kaza olması durumuna göre bu cezalar 5 milyon liraya kadar uygulanacak. Buradaki ihmali arkadaşlarımız araştırdıktan sonra ona göre cezai işlem uygulanacak. Çünkü bizim için en önemli şey, çevrenin korunması. Bakanlık olarak bu konuda hassasız. Vatandaşlarımız rahat olsun, 15 gün içinde burada herhangi bir kirlilik kesinlikle kalmayacak. Buradaki kanuni işlemler de devam edecek."
- "Buradaki tüm masrafları bu özel liman ödeyecek"
Birpınar, kirlilik yüzünden balık ölümleri yaşandığını hatırlattı. Olaydan balıkların etkilenmesinin arzu edilen bir durum olmadığını ancak bunların görübildiğini ifade eden Birpınar, Narlı'da da incelemelerde bulunduğunu ve bu bölgeye de müdahale edildiğini belirtti.
Yürütülen çalışmaların masraflı ve zor olduğuna işaret eden Birpınar, "Müdahale etmediğimiz herhangi bir nokta yok. Masraflı ve zor bir iş ama kanunumuzun esas prensibi, 'kirleten öder' prensibidir. Buradaki tüm masrafları bu özel liman ödeyecek. Onun dışında da bir ihmal varsa kanununa göre işlem yapacağız" değerlendirmesinde bulundu.
- "Kazanın en büyük özrü, yaptığınız kirliliği temizlemektir"

Limanın genel müdürü Ali Açıl ise tesisin, gemilerdeki kirli yağların karaya alınıp denize karışmadan yok edilmesi ve değerlendirilmesi amacıyla kurulduğunu söyledi.
Talihsiz bir kaza yaşandığını anlatan Açıl, "Kazanın en büyük özrü, yaptığınız kirliliği temizlemektir. Yoksa bunun özrü yok. Doğaya verilen bir zarar, her ne kadar tamamen temizleseniz bile az da olsa muhakkak kalıyor" diye konuştu.
Açıl, kazayı öğrenir öğrenmez Türkiye'de bu alanda en iyi şirketlerden birinin görevlilerini bölgeye çağırdıklarını anlattı.
Olayın gece meydana geldiğini bildiren Açıl, şunları kaydetti:
"Saat 23.30'da operasyona başladık. Bu operasyonu yaparken limanda yanaşmış 8 gemi vardı. Bu kazalar devamlı başımıza gelmiyor. Ne kadar usta olduğunuzu söylerseniz söyleyin bu kazaları önleyemiyorsunuz ve yeteri kadar tedbir alamıyorsunuz. Gece karanlığında bir kısım yağ, iskeleden uzaklaştı. Bloke edemedik ya da göremedik. Ertesi gün her ne kadar bot çıkarıp denizde araştırma yaptıysak orada da yağ izine rastlayamadığımız için karşı sahillere yayılmış. Yağın miktarıyla ilgili tam bir bilgimiz yok ancak buradan denize karıştığını hesapladığımız miktar 11 ton. Bu yağın içinde de yüzde 30 su var. Yani yaklaşık 7 ton malzeme denize gitti. 20 tonluk çökertme havuzumuz var. Tankımız 34 tonluktu, 20 tonu çökertme havuzunda kaldı. Onun haricinde 11 tonluk kısmında teknik problem var. Bunu ancak bilirkişilerle çözmemiz söz konusu."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER