ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2014 Perşembe 13:56

Gemide patlama sonrası yangın çıktı

Gemide patlama sonrası yangın çıktı

İstanbul'da Yenikapı açıklarında bir tankerde çıkan yangında bir kişi yaralandı.


İstanbul'da Yenikapı açıklarında bir petrol tankerinde çıkan yangına ilişkin Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, yangının makine dairesindeki kazandan çıktığı ve tahliye edilen gemi personelinden birinin hayati tehlike arz etmeyecek şekilde yaralandığı bilgisi alındığı belirtildi.

Kıyı Emniyeti'nden yapılan açıklamada, saat 11.50 civarında Yenikapı önlerinde demirli vaziyetteyken Türkiye bayraklı "Yakamoz 5" isimli petrol tankerinde yangın çıktığı ihbarı alınmasına müteakip, İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi'nce derhal "Kıyı Emniyeti 4" hızlı tahlisiye botu ve "Kurtarma 6" römorkörünün olay mahalline sevk edildiği bildirildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Gemi personeli tahliye edilmiş olup, 1 personelin yaralı olduğu ancak hayati tehlikesinin bulunmadığı, diğer personelin ise hayati tehlikesinin olmadığı bilgisi alınmıştır. Gemi ilgilileri ile yapılan görüşmede, yangının makine dairesinde kazandan çıktığı bilgisi alınmıştır. Bilahare 'Kurtarma 7' römorkörü ve 'Kıyı emniyeti 5' hızlı tahlisiye botu da olay mahalline sevk edilmiştir."

Yangın kontrol altına alındı

Denizcilik, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Yenikapı'da yanan gemiyle ilgili açıklama yaptı. Elvan, "Aşağı yukarı 400 ton civarında üzerinde yakıt var. Bir yaralımız var ve 6 arkadaşımız şuanda çıkarılmış durumda. Yangın kontrol altında." dedi.

Denizcilik, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Yeşilköy'deki Istanbul Fuar Merkezi'nde 4. Demiryolu Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı'nın (Eurasia Rail) açılışına katıldı. Yenikapı açıklarında bir tankerde çıkan yangınla ilgili açıklama yapan Elvan, "Aşağı yukarı 400 ton civarında üzerinde yakıt var. Bir yarılımız var, hafif yaralı. 6 arkadaşımız şuanda çıkarılmış durumda, gemiden tahliye edilmiş durumda. Römorkörlerimiz ve cankurtaranlarımız şuanda oradalar. Yangın kontrol altında onu belirteyim. Şuanda herhangi bir sıkıntı görünmüyor. Boğazdaki gemi trafiğinde herhangi bir aksama söz konusu olmayacak ve yangında kontrol altında." dedi.

Ankara-Istanbul hızlı trenle hattının açılışıyla ilgili de açıklama yapan Elvan, "Çalışmalara başladık. Önemli bir kısım testlere başladık, bir kısım testlere de önümüzdeki günlerde başlayacağız." dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER