ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 23:53

"Gelişen olaylardan ülke rahatsızlık duyuyor"


Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, son günlerde gelişen olaylardan ülkenin rahatsızlık ve sıkıntı duyduğunu belirterek, "Bir ülkede kriz olduğu zaman, dünyada kriz olduğu zaman bunun bedelini evvela işsizler ödüyor, emekliler ödüyor, işçiler ödüyor. Kısacası herkes ödüyor. Onun için herkes aklını başına alıp bu gemide güzel bir yolculuk yapmak mecburiyetindeyiz." dedi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO), 90. kuruluş yıl dönümünü Serdivan Spor Salonu'nda düzenlediği etkinliklerle kutladı.

Etkinliğe; Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Cumhurbaşkanılığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, belediye başkanları ile protokol mensupları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, son zamanlarda gerçekleşen ve üzüntüyle izlediklerini belirttiği olaylara karşı dik duruşu ile kararlı adımlar atmayı sürdüren iş dünyasının, risk alarak hayata geçirdiği yatırımlarla Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı hedeflerine ulaşma yolunda hızla ilerlediğini söyledi.

Sakarya’nın tarihsel niteliği, coğrafi konumu, sanayi, tarım ve hizmet sektörü alanlarındaki avantajları ve gelişmişliği ile Türkiye’nin önemli kentlerinden biri olduğunu kaydeden Kösemusul, "3 saatlik uçuş mesafesinde en az 7 Trilyon Euro pazar payına ulaşılabilen bir şehirde yaşıyoruz. Son yıllarda ülke ekonomimiz hızla büyüyor. Her geçen gün yeni bir başarıya ulaşıyoruz. İhracat verilerine göre Sakarya’mız ilk 10 il arasında. Rekor artışlarla, ihracatını en çok artıran il olmaya devam ediyoruz." diye konuştu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise son günlerde gelişen olaylardan ülkenin rahatsızlık ve sıkıntı duyduğunu dile getirdi. Atalay, şunları dedi: "Batan geminin lüks kamarası olmaz. Onun için bu ülkede yaşayan herkesin bu ülkeye borcu var. Bulunduğu makamlar bitecek, görevler bitecek, ömür de bitecek. Son günlerde gelişen olaylardan bu ülke rahatsızlık duyuyor, sıkıntı duyuyor. Bir ülkede kriz olduğu zaman, dünyada kriz olduğu zaman bunun bedelini evvela işsizler ödüyor, emekliler ödüyor, işçiler ödüyor. Kısacası herkes ödüyor. Onun için herkes aklını başına alıp bu gemide güzel bir yolculuk yapmak mecburiyetindeyiz."

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da, Sakarya'nın önümüzdeki dönemde Türkiye'nin lokomotifi ve üretim merkezi olacağını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, "Sakarya, Cumhuriyet tarihinin en büyük yıkımını yaşadı. Ama Sakarya bu yıkımdan hızla büyük bir başarı hikayesi çıkarttı. Sebebi nedir biliyor musunuz? Kültürümüzde çok güzel bir söz var; Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır diyor. İşte, Sakarya o birlikteliğin rahmetini ve bereketini alıyor. Sakarya, girişimcilik noktasında müthiş başarılı. Bütün etnik grupların hepsinin birleştiği, birlikteliğin rahmete dönüştüğü yer neresi derseniz; Sakarya. Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin lokomotifi olacak. Türkiye'nin üretim merkezi olacak." ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki girişimci erkek sayısının yüzde 96, kadın girişimci sayısının ise yüzde 4 olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, ailelere kızlarını girişimci yetiştirmeleri konusunda çağrıda bulundu.

Hiracıklıoğlu, "Türkiye'deki girişimcilere baktığımız zaman erkek sayısı yüzde 96, kadın girişimci sayısı yüzde 4. Kadın girişimci sayısının artırılmasına ihtiyaç var. O yüzden aileler kızlarını girişimci yetiştirsin. Türkiye'nin zengin olmasını istiyorsak girişimci sayımızı artırmamız gerekir." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kurumlar vergisi, gelir vergisi, ihracat ve özel ödül kategorilerinde girişimci iş adamlarına 16 ödül verildi.

Etkinlik ödül töreninin ardından Halka Dansları Topluluğu gösterisi ve Mustafa Ceceli konseri ile devam etti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER