ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 23:30

"Gelir temin ederken, az vergi ödeniyor"


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TBMM Üyeliği Kanunu Teklifi'ne ilişkin, "Grupların tepkisini aşırı olduğunu düşünüyorum. Ben o teklifte çok yeni bir şey görmedim" dedi.
     Uluslararası Fuar Merkezi'ndeki Kocaeli 5. Kitap Fuarı'na katılan Ergün, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     Bakan Ergün, CHP, MHP ve BDP'nin, TBMM Üyeliği Kanun Teklifi'ndeki imzalarını çekmelerine ilişkin bir soru üzerine, söz konusu teklifi takip edemediğini söyledi.
     Teklifin içinde ne olduğunu bilmediğini anlatan Ergün, orada yeni bir şey olduğunu düşünmediğini kaydetti.
     Ergün, değişik yerlerde var olan konuların tek bir kanun içinde toplandığını ifade ederek, "Onlar zaten fiilen var. Grupların tepkisinin aşırı olduğunu düşünüyorum. Ben o teklifte çok yeni bir şey görmedim. Zaten fiilen var olanlar bir tek çatı altında toplanmış gibi geldi bana ama açıkçası çok ayrıntılı da inceleyemedim" diye konuştu.
    
"Gelir temin ederken, az vergi ödeniyor"
    
     Bakan Ergün, lüks araçlardan alınan vergilere ilişkin bir soruya da söz konusu araçların vergilerinin diğerlerine göre zaten yüksek olduğunu belirtti.
     Özel tüketim vergilerinin yüzde 85'e kadar çıktığına işaret eden Ergün, şöyle konuştu:
     "Lüks tüketim yapmaya imkanı olan varsa demek ki çok iyi bir geliri var. Gelir vergisi yoluyla alınamayan vergiler de var. Bu yolla alınamayan vergiler, harcama vergisi yoluyla alınıyor. Türkiye'de maalesef gelir temin ederken, vergi az ödeniyor. Onun için harcama yaparken vergi almak daha çok tercih ediliyor."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER