ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 13:08

Gelin adayının itibarı kurbanlık gelin koçu


Anadolu'da özellikle Erzurum’da nişanlı erkek tarafının kız tarafına kurbanlık koç göndermesi geleneği bütün ihtişamıyla devam ettiriliyor.

Türkiye'nin değişik bölgelerinde farklı isimler ve törenlerle 'gelin koçu' geleneği yaşatılıyor. Erzurum'un Yakutiye ilçesinde kurulan hayvan pazarında görücüye çıkan kurbanlık koçlara en çok nişanlı erkeklerin aileleri talip oluyor. 500 ile bin TL arasında değişen fiyat aralığındaki kurbanlık koçları aileler bütçelerine göre satın alıyor. Nişanlı damat adayının evinin önünde sırtına seccade, alnına süs, ayak bileklerine kırmızı kurdele ve balon bağlanıp, değişik materyallerle süslenen kurbanlık koçun alnına ise yine damatın bütçesine göre altın bilezik veya gerdanlık seti takılıyor. Kurbanlık koç bayramdan önce nişanlı gelin adayının evine, damat adayının yakını tarafından götürülüp hediye ediliyor. Kurbanlık koçun beğenilmemesi ise nişanın bozulmasına neden olabiliyor.

Erzurumlu Yasin Yıldız, kuzeni Murat Yıldız kurban pazarından bin TL'ye satın aldıkları koçu süsleyip gelin adayının evine doğru yola çıktı. Bayram sonrasında kardeşi İbrahim'in düğün yapacağını belirten Yasin Yıldız, "Kardeşimin bayramdan sonra düğününü yapacağız. Geleneklere göre ilk Kurban Bayramı'nda erkek tarafı gelinin ailesine kurbanlık koç hediye sunuyor. Biz de bin liraya satın aldığımız koçu süsledik. Altın takıları aldık. Gelinin evinin önünde takıları kurbanlık koçun alnına bağlayıp, müstakbel yengemin ailesine koçumuzu hediye edip döneceğiz. Pahalı da olsa güzel bir gelenek." dedi. Yıldız, kız tarafının beğenmesi için koçu titizlikle seçtiklerini sözlerine ekledi.

Geleneğe göre gelin tarafına önceden kurbanlık koçun götürüleceği haber veriliyor. Gelin adayı ve ailesi kurbanlık koçu getirenleri karşılayıp, evde kahve içmeye davet ediliyor. Kurbanlık koç gelin adayı veya ailesi tarafından hediyeler ile birlikte teslim alınıyor. Bayramın ilk gün kurbanlık koç kesilip, etinden bir parça damat adayının evine gönderiliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER