ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 14:23

Gelidonya doğa severlerin uğrak yeri oldu


Kumluca ilçesine bağlı Mavikent Beldesinde bulunan Gelidonya Feneri, 77 yıldır denizcilere yol gösterirken son zamanlarda doğa severlerin uğrak yeri haline geldi.
     Türkiye'nin en yükseğe konumlanmış deniz feneri olarak bilinen Gelidonya Feneri, yapıldığı günden bu yana denizcilere yol göstermeyi sürdürürken, son zamanlarda tarihi Likya Yolu üzerinde bulunması dolayısıyla doğa severler tarafından sıkça ziyaret ediliyor.
     Bir çok doğa spor kulüpleri ve bireysel doğa sporu yapmak isteyenlerin yürüyüş güzergahlarında yer alan Gelidonya Feneri, eşsiz doğası ve masmavi deniziyle doğa severleri kendine çekiyor.
     Çeşitli güzergahlara kendi aralarında oluşturdukları gruplarla doğa yürüyüşleri düzenlediklerini belirten Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Falay, bu güzergahlar içinde en güzel olanının hem tarihi, hem doğası hem de iklimi dolayısıyla Gelidonya Feneri olduğunu söyledi.
     Gelidonya Feneri'ne yürünen yolun tarihi Likya Yolu üzerinde bulunması dolayısıyla turistlerin de tercih ettiğini ifade eden Falay, güzergahın doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin tercih edebilecekleri ender güzergahlardan olduğunu bildirdi.
    
     -Gelidonya Feneri-
    
     1934 yılında yapımına başlanan ve 1936 yılında faaliyete geçen Fener, Türkiye kıyılarında en yükseğe konumlanmış deniz feneri olarak biliniyor. İlk yapıldığında gaz yağıyla çalışan fener, günümüzde güneş enerjisi sistemiyle çalışıyor. Fener, Gelidonya burnu, Taşlık burnu ve Kırlangıç burnu gibi geniş bir alana hizmet veriyor.
     Gelidonya Feneri'nin önünde bulunan beş adalar, dünya denizcilik tarihinin en önemli batıklarından kabul edilen bir ticaret gemisi batığına da ev sahipliği yapıyor.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER