ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 14:55

Gelibolu Yarımadası'nda 100 hektardaki asırlık ağaçlar kül oldu


 Çanakkale'nin Gelibolu Yarımadası'nda çıkan yangında, 100 yaşındaki ağaçlar kül oldu. Yangın, yaklaşık 100 hektar alanı etkiledi.

Gelibolu ilçesine bağlı Ilgardere köyünde dün başlayan orman yangını, 5 kilometre ilerleyerek Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyü yakınlarına kadar ulaştı. Bir amfibik uçak, beş helikopter, 35 arazöz ve 250 kişi müdahale etmesine rağmen rüzgarın da etkisiyle ilerlemeye devam etti. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırı olan Yalova köyünü de bir ara tehdit eden yangın, ancak gece kontrol altına alınabildi. Havanın aydınlanmasıyla tekrar bir amfibik uçak ve dört helikopter havadan soğutma çalışmaları yaparken yerden de arazöz ve ekipler destek verdi. Tamamen kontrol altına alınan yangında soğutma çalışmaları devam ediyor. Bölgede bazı yerlerde ara sıra alevler yükselse de ekipler anında müdahale ederek büyümesini önlüyor. Yetkililer, soğutma çalışmalarının üç dört gün, tamamen söndürme işlemininse 10 gün süreceğini bildirdi.

Orman ekiplerinin verdiği bilgiye göre yangın, 100 hektardan fazla alanı etkiledi. Asırlık çam ağaları tamamen kül oldu. Gelibolu Yarımadası'nın yeşil örtüsü olan bu ağaçlar, yangınla birlikte siyaha dönüştü. Aynı bölgede 2008 yılında da yangın çıkmış ve 320 hektar alan yanmıştı. Bu yangın, o zamankinin kuzey kesiminde çıktı. Önceki yangının tahribatı silinmeden yanıbaşında çıkan yangın da bölgeye büyük zarar verdi.

Bu arada Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından servis edilen hava fotoğrafları, yangının acı bilançosunu daha net ortaya koyuyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER