ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 17:30

Geleceğin yamaç paraşütü pilotları hazır

Geleceğin yamaç paraşütü pilotları hazır


Kayseri Talas Belediyesi hava sporlarını geliştirmek için yaptığı çalışmalarına bir yenisini ekledi. Bu kapsamda düzenlenen yamaç paraşütü başlangıç kursuna biri kadın 17 kişi katıldı. Kursu tamamlayan pilotlar düzenlenecek yarışlarda Türkiye'yi temsil edebilecek.

    Uluğbey Bilgi Evi'nde 5 günlük teorik bilgileri alan kursiyerler, daha sonra yer tespitini gerçekleştirerek uçuş için son hazırlıklarını yaptı. Paraşütlerini yamaca serip hazırlıklarını tamamlayan kursiyerler eğitmenlerinden son taktikleri almalarının ardından kendilerini gökyüzünün özgürlüğüne bıraktı. Sağlık görevlisinden mühendisine, öğrencisinden işçisine kadar birçok meslek grubundan yamaç paraşütü sevdalısının katıldığı uçuşlara gökyüzünün sahibi kuşlar da eşlik etti.

    Kursla ilgili bilgiler veren Talas Belediyesi Yamaç Paraşütü Eğitmeni Celal Yıldız, "Gençlerin yetişmesi için Talas Belediyesi bu spora büyük önem veriyor." dedi. Yıldız, kursiyerlerin yapması gereken minimum 7 uçuş bulunduğunu belirterek, "Biz daha fazlasını yaptırarak sayıyı 10'a tamamlayıp, arkadaşlarımızı başarılı şekilde mezun ederek sertifikalarını veriyoruz." diye konuştu.

    Yamaç paraşütünün insanın yapabileceği en basit sporlardan biri olduğunu ifade eden Yıldız, "Uçmak için insanların uçak gibi büyük araçlara ihtiyacı var. Fakat bu sporda sadece 1 takım yamaç paraşütüne ve ülkemizde çokça bulunan yamaçlara sahip olmak yeterli. Dolayısıyla ülkemizde son yıllarda bu spora gönül verenlerin sayısı hızlı bir şekilde artıyor. Çünkü biz Türkler uçmayı ve adrenalini çok seviyoruz. Eminim ki gelecek yıllarda pilotlarımızla dünyaya damgamızı vuracağız." ifadelerini kullandı.

    Kendisinin 112 acil serviste sağlık görevlisi olduğunu belirten Mehmet Yıldırım, "Adrenalin yaşamak için yamaç paraşütü eğitimi almaya karar verdim. Başlangıç kursunda yer eğitimini çok iyi almak lazım. Risk yok ama her zaman için tedbirli olmak gerekir." dedi.

    Turizm ve otelcilik öğrencisi Doğukan Atmaca, "Çok heyecanlı, bu kursu aldığım için çok mutluyum. Herkesin yapması lazım bence" diye konuşurken, kursun tek kadın katılımcısı bilgisayar mühendisi Gül Önder de, "Açıkçası biraz korkuyordum ama hocalarımızın sayesinde bunu yendim. Düşünüldüğü kadar korkunç bir spor değil, herkese tavsiye ederim." şeklinde konuştu.

    Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım ise belediye olarak hava sporlarına büyük önem verdiklerinin altını çizerek, "Bunlardan birisi olan yamaç paraşütünde her dönem başlangıç ve tekamül kursları düzenliyoruz. İlçemizin yönünün turizm olarak baktığımızda tarihi dokudaki restorasyonlar ve hava sporlarıyla hedefimize her geçen gün daha da yaklaşıyoruz." diye konuştu.

    Başkan Yıldırım, talebin olması halinde her zaman hava sporlarında kurs düzenleyebileceklerini sözlerine ekledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER