ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 12:06

Gediz Üniversitesinden tarihi bir adım

Gediz Üniversitesinden tarihi bir adım


Gediz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halûk Gümüşkaya, milli bilişimde atılan tarihi bir adımın müjdesini verdi. Prof. Dr. Gümüşkaya, TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü Metin Madenciliği ve Kaynaştırma Sistemleri Bölümü’nün, “Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı” kuracağını açıkladı. Kendisinin bir yıldır danışmanlık yaptığı bölümün bu projesinin, Kalkınma Bakanlığı’nın 100 milyon TL desteğiyle TÜBİTAK’ın Gebze’deki Marmara Araştırma Merkezi’nde üçyılda hayata geçirilmesinin planlandığını ifade etti.

Prof. Dr. Gümüşkaya, bu kapsamda ilk etapta bilgisayar ortamındaki bilgi ve belgelerin depolanacağı veri merkezi oluşturulacağını ve milli bulut bilişim yazılım ağ altyapısının geliştirileceğini dile getirdi. Projenin, önemi giderek artan bulut bilişim hizmetleri ve teknolojisinde milli standartların hazırlanmasını ve milli verilerin siber saldırı gibi tehlikelere karşı güvenle saklanmasını sağlayacak araştırmalara ortam oluşturacağına, bu sebeple büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Gümüşkaya, "Kurum ve kuruluşlar, büyük maliyet gerektiren geleneksel bilgi işlem altyapıları kurmadan, bu hizmeti bulut bilişim sağlayıcılarından alabiliyor. Bilgilerini güvenli ve her an ulaşılabilir ortamda depolayıp bu verileri internet ortamından genel ya da özel paylaşıma sunabiliyor. Bulut bilişim, altyapı yatırımı ve tesis işletme harcaması gerektirmiyor. İhtiyaç kadar erişim ve kullanma, kaynakların etkin kullanımıyla tasarruf sağlarken büyük ölçekli veri analiz uygulamalarını hızlandırıyor. Yakın gelecekte bilgisayara yüklenen uygulamaların yerini, bulut uygulamaları alacak. Bilgiyi bulma, bilgiye erişim ve bilgiyi kullanma, bulut ve kablosuz teknolojiler sayesinde daha ucuzlayacak ve kolaylaşacak. Birden fazla bulut üzerinde kurulmuş sosyal servisler sunulacak. Standartlara bağlı olarak, modüler yazılım servislerinden yeni uygulamalar geliştirmek kolaylaşıp yaygınlaşacak. Günlük yaşamda masaüstü kişisel bilgisayarların rolü azalacak. Her yerden ve her zaman buluta bağlanılabilecek. Bilgisayar ortamındaki verilerin giderek artması da bulut bilişimi zorunlu hale getirecek. Günümüzde çok farklı kaynaklar tarafından üretilen Google, Yahoo gibi arama motorları, YouTube, NetFlix ve Vimeo gibi video paylaşım siteleri ve Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar tarafından toplanılan veriler devasa boyutlara ulaştı. Her gün dünya üzerinde 2,5 egzabayt (2,5 milyon terabayt) büyük veri (big data) oluşturulduğu belirtiliyor. Mevcut verinin yüzde 90'ı son iki yılda üretilmiştir. Bu büyüklükte ve sürekli çok hızlı artan miktarda verileri geleneksel yöntemlerle saklamak, işlemek ve yönetmek imkansız duruma geldi.” dedi.

Prof. Dr. Halûk Gümüşkaya, TÜBİTAK Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK)'nun, bu yönde artacak ihtiyaçları karşılama ve bulut bilişim teknolojilerini millileştirme amacıyla harekete geçtiğini bildirdi: “BTYK’nın Ocak 2013’teki 25. toplantısında, kamu kurumlarının veri merkezlerinin birleştirilmesine yönelik hukuki, teknik, idari yapılanma modelinin oluşturulmasına ve Türkiye Kamu Entegre Veri Merkezi kurulması çalışmaları yapılmasına karar verildi. Böylece kamuya ait tüm verilerin ortak ve güvenli bir platformda toplanması planlandı. Dünyadaki örnekler incelendiğinde, veri merkezlerinin birleştirilmesine dair eğilim gözlemlenmekte. Ülkemizde bu bağlamda bulut bilişim alanlarında ar-ge çalışmalarının yürütüleceği bir araştırma altyapısına ihtiyaç duyuluyor. Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı, bulut bilişim alanında araştırma altyapılarını oluşturarak, ülkemizde bu alandaki teknolojilerin gelişmesine ve yaygınlaşmasına imkân verecek. Bu laboratuvarla bulut bilişimde ürünler geliştiren kurum, kuruluş ve bireylere eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunan, ülke çapında bu alanda standartlar oluşturan ve kurumlar için bir akreditasyon merkezi olacak bir yapı oluşturulacak.”
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER