ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Nisan 2014 Perşembe 10:41

Gediz Üniversitesi'nde başaranlardan 'başarı' dersi

Gediz Üniversitesinde başaranlardan başarı dersi


Gediz Üniversitesi 3. Kariyer Günleri düzenlendi. Geçen yıllarda olduğu gibi iş dünyasından birbirinden değerli isimler katıldı. Kariyer Kulübü’nün iki günlük etkinliğinde ilk olarak Arkas Holding CEO’su Önder Türkkanı konuştu. Tükkanı, hem kendi deneyimlerini hem de deniz taşımacılığında dünyanın en iyileri arasında yer alan Arkas’ın bugünlere nasıl geldiğini anlattı. Tükkanı, yeteneklerini keşfetmelerini istediği öğrencilere şöyle seslendi: “Yeteneklerinizi bilirseniz, neler yapabileceğinizi de neler yapamayacağınızı da bilmiş olursunuz. Sonra ise başarmayı istemek, bilgiden katma değer sağlayabilmek, bilgiyi faydaya dönüştürmek önemli. Kurduğunuz her ilişki, bir gün mutlaka referans olacaktır. Banka yöneticiliği yaptığım dönemde Arkas Holding müşterimdi. O dönemdeki ilişkilerimiz beni bugünkü görevime taşıdı. Bir de işini ve işyerini sevmek gerekiyor. Eğer işinizi sevmiyorsanız, hedefleriniz doğrultusunda kendinizi motive edemiyorsanız ve çalıştığınız yere aidiyet duygusu hissetmiyorsanız başarılı olmanız zor.”

Daha sonra kürsüye, Alfemo Mobilya Genel Müdürü Ramazan Davulcuoğlu çıktı. 60 ülkeye ihracat yapan, son olarak İngiltere’de mağaza açan Davulcuoğlu, hukuk eğitimi görüp aile şirketleri Alfemo’da nasıl yöneticilik koltuğuna geçtiğini anlattı. Aynı zamanda İzmir Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyesi olan Davulcuoğlu, çocukluk yıllarından bu yana iş hayatının içinde bulunduğunu dile getirdi: “Sadece üniversite eğitimi yetmez. Okurken sahaya inmeli, hangi alanda çalışılacaksa oranın tozu yutulmalı. Gençlerimize, mezun olmadan çalışmaya başlamalarını tavsiye ediyorum. Eğer diplomanıza ve okurken öğrendiğiniz teorik bilgilere bir de deneyim eklemişseniz size kapılar açılacaktır. Makam ve masa peşinde asla koşmayın. Sadece işinize odaklanırsanız, zaten siz istemeseniz de bunlar size sunulacak.”

Ardından Tek Kablo CEO’su Dr. Sakit Samedov, Gediz Üniversitesi öğrencileriyle buluştu. Bir dönem Petkim’de genel müdür yardımcılığı yapan Dr. Samedov, sevmeyi bilenin, sevgisini ifade edebilenin ve sahip olduğu değerlerin kıymetini kaybetmeden anlayabilenin iş hayatında daha başarılı olduğuna dikkat çekti: “Ailesini ve arkadaşlarını koşulsuz seven insan, huzurlu insan demektir. Huzurlu insan, başarıya daha yakındır. Ayrıca ulaşılamayacak hedef yoktur. Tek gereken, o hedefe ulaşmayı sağlayacak çabayı gösterebilmek.”

Katılımcılara teşekkür eden Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik ise, “Dünya arenasında boy gösteren, küresel çapta rekabet edebilen böyle önemli firmaların yöneticilerinin anlattıkları, gençlerimizin geleceği açısından altın anahtardan farksız.” dedi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER