ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 09:29

Gediz Üniversitesinde 73 ülke gençliği eğitim görüyor


Gediz Üniversitesi, yurtiçindeki tercih başarısını sınırların ötesine de taşımaya devam ediyor. Her yıl çeşitli ülkelerden daha çok yabancı öğrenci, lisans öğrenimi için geliyor. Dünya çapında bilinen ve tercih edilen üniversite olma hedefiyle yurtdışında yapılan yoğun tanıtım çalışmaları sayesinde bu sonuca ulaşılıyor. Gediz’in beşinci öğrenim dönemi için ülke sayısının 52’den 70’e çıkarılması hedeflenmişti. Başta Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik olmak üzere üniversite çalışanlarının sınırların ötesindeki çabaları meyvesini verdi. Bu sene Avustralya, Avusturya, Brezilya, Çad, Cibuti, Filipinler, Filistin, Gabon, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Irak, Kanada, Laos, Maldivler, Malezya, Mısır, Namibya, Panama, Tacikistan ve Togo da eklendi. Böylece ülke sayısı, hedeflenin üzerine çıktı, Türkiye ile birlikte 73’e ulaştı. Yabancı öğrencilerin toplamı da 391’i buldu.

Rektör Çevik, yaptığı açıklamada Gediz’in bir dünya üniversitesi, İzmir’in de uluslararası bir eğitim şehri haline geldiğini söyledi. Kültürleri buluşturup kaynaştırmada öncü rol üstlendiklerini belirterek, “Lisans eğitimi için yurtdışından öğrenci çekmek, öyle kolay bir iş değil. Ciddi çalışma yapmanız ve güven kazanmanız gerekiyor. Geride bıraktığımız dört yılda çok önemli mesafe aldık, çıtayı her sene biraz daha yukarıya çıkardık. Lisansta yabancı öğrenci oranımız yüzde 10. Bir başka deyişle üniversitemizdeki her 10 gençten biri yurtdışından. Şimdiki hedefimiz, 100 ülkeye ve bin yabancı öğrenciye ulaşmak. Bu amaç için kolları sıvadık, ülke ülke gezip yeni coğrafyalara açılacağız. Kollarını tüm dünyaya açan Gediz’i daha çok yere taşıyacağız.” dedi.

Prof. Dr. Çevik, Gediz Üniversitesi’nin bugün yaptıklarının öneminin gelecekte daha iyi anlaşılacağını ifade ederek, “Geçen yıl açtığımız Türkçe Eğitim Merkezimiz TÖMER’le onlara Türkçe öğretiyoruz. Bu öğrenciler, dört beş yıl geçirdikleri Türkiye’yi ikinci vatanları, İzmir’i de memleketleri olarak görecek, bizimle aynı dili konuşarak üniversitemizden mezun olacak. Eminim ki birçoğu, ülkelerinde önemli yerlere gelecek ve Türkiyemiz'in elçisi gibi çalışacak. Üniversitemiz için en büyük gurur tablosu işte bu olacak, ülkemiz kazanacak.” şeklinde konuştu.

Gediz Üniversitesi'nde, şu ülkelerden öğrenciler lisans öğrenimi görüyor: ABD, Afganistan, Almanya, Angola, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belarus, Brezilya, Bulgaristan, Burkina Faso, Çad, Cezayir, Cibuti, Demokratik Kongo, Ekvator Ginesi, Endonezya, Etiyopya, Fas, Filipinler, Filistin, Fransa, Gabon, Gambiya, Gine, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, Gürcistan, Haiti, Hindistan, Hollanda, Irak, İsviçre, Kamerun, Kanada, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kongo Cumhuriyeti, Kosova, Laos, Liberya, Madagaskar, Malavi, Maldivler, Malezya, Mali, Moğolistan, Moritanya, Mozambik, Mısır, Namibya, Nijer, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Panama, Pakistan, Rusya, Senegal, Somali, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tanzanya, Türkmenistan, Togo, Uganda, Yemen, Zambiya ve Türkiye.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER