ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 10:39

Gediz Üniversitesi yeni akademik yıla başladı

Gediz Üniversitesi yeni akademik yıla başladı


Gediz Üniversitesi, beşinci akademik yılına merhaba dedi. Seyrek’teki kampüste Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Osman Ermumcu, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan ve İZKA Kalkınma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu’nun da aralarında yer aldığı İzmir’in tanınmış simalarının katıldığı bir açılış töreni düzenlendi.

Burada konuşan Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk, İzmirli eğitim gönüllerinin desteğiyle geçen dört seneye birçok başarı sığdırdıklarını söyledi. Yola çıkarken koydukları “5 yılda 5 yıldızlı kampüs, 5 fakülte, 5 bin öğrenci ve 5 yıldızlı eğitim” hedefine ulaştıklarını, şimdi yeni hedeflere hazırlandıklarını belirten Kavuk, “İlk iş olarak Ege’nin en büyük vakıf üniversitesi kampüsünü kurmuştuk. Bununla yetinmedik, daha da büyütüp güzelleştirmek için kolları sıvadık. Kampüs alanımızı 33 bin metrekareden 107 bin metrekareye çıkardık. Üç kat büyüyen kampüsümüzü daha donanımlı hale de getiriyoruz. Yeni yatırımlarımızla amfi sayımız 33’e, laboratuvar sayımız da 17’ye yükseliyor." dedi. Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik ise, “Bu yıl aramıza katılan gençlerimizle birlikte öğrenci sayımız 5 bin 300’ü aştı. Bir vakıf üniversitesinin kısa sürede böyle bir sayıya ulaşması büyük başarıdır. Öğrencilerimizin 758’inin lisansüstü eğitimi görüyor olması da hem üniversitemiz hem de ülkemiz adına gurur verici. Gediz Üniversitesi olarak bir önemli başarıya daha imza attık, dünyanın dört bir yanından gençleri, en az dört yıllık lisans eğitimi için getirdik. İzmirimiz'i dünya çapında bilinen ve tercih edilen uluslararası bir üniversite kenti yapma hedefinde önemli mesafe aldık. Yeni katılımlarla yabancı öğrenci sayımız 360’a, ülke sayısı da 70’e çıktı. Akademik kadromuzu da sürekli geliştirdik. Üniversitemizde şu an aralarında yabancıların da yer aldığı 360 akademik personel ders veriyor. Sağlık Bilimleri’yle fakülte sayımız beşe, bölüm ve programlarımız da 28’e yükseldi. Ayrıca Türkçe Eğitim ve Uzaktan Eğitim merkezlerimizi açtık. Bilime, araştırmaya ve buluşlara teşvik ettiğimiz araştırmacılarımız da çok sayıda TÜBİTAK projesi almayı başardı. Kendi elektriğimizi üreteceğimiz çevreci hibrit santral projemiz için İZKA’dan 1 milyon TL gibi önemli bir destek kazanıldı.” şeklinde konuştu.

Daha sonra ilk dersi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Egemen Ol Öğretim, “Aerodinamik Ekseninde İnterdisipliner Çalışmalar” konusunda verdi. İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından oluşan VivaQuarted Grubu’nun solist Haldun Özerten’le Ege türkülerinden oluşan konserinin ardından, Gediz Üniversitesi’ni bu sene en yüksek puanla kazanan öğrenciler ödüllendirildi.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER