ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 10:52

Geç anne olmak, sağlık riskini artırıyor

Geç anne olmak, sağlık riskini artırıyor


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzamanı Doç. Dr. Arda Lembet, ileri yaşta hamile kalmanın riskli olduğunu söyledi. Lembet, “Sürekli ötelenen hamilelikler, 20’li yaşlara göre iki kat daha fazla risk ile karşı karşıya kalınmasına sebep olabiliyor.” dedi.

Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Arda Lembet, ileri yaş gebelikleri hakkında bilgi verdi. Lembet, “Günümüzde anne olma yaşı, kadının kendini hazır hissetmemesi, iş yaşamındaki aktif roller ya da eğitim sürecine devam etme gerekçeleri ile giderek ilerliyor. Ancak sürekli ötelenen hamilelikler, normalden iki kat daha fazla risk ile karşı karşıya kalınmasına sebep olabiliyor. 30 ve 40'lı yaşlardaki kadınlarda gebelik sırasında yaşanabilecek riskler, 20'li yaşlardaki gebeliklerden iki kat daha yüksektir. Bu nedenle daha yakından takip ve tedavi gerekebilmektedir. Bebeği ilgilendiren kromozom anormallikleriyle ilgili sorunlar 30'lu ve 40'lı yaşlardaki kadınların gebeliklerinde daha sık görülebilmektedir. Bu tür gebeliklerde düşük ve erken doğum oranı artar. Gebelikte ağrıya ya da kanamalara neden olabilen rahim içi iyi huylu tümörlere de daha sık rastlanır.” ifadelerini kullandı.

Lembet, tıp dünyasının ileri yaş gebelik için 35 yaşı referans aldığını söyledi. Lembet, “Bunun nedeni 35 yaşından sonra daha yüksek oranda görülen kromozom anormallikleri ve tanıda girişimsel işlemlerdir. Bu yaş grubunda daha sık görülen genetik ve kromozomal anormalliklerin ekarte edilmesi amacıyla yaklaşım daha farklılık göstermektedir. Doğum süreci de 30'lu ve 40'lı yaşlarda bir anne adayı ile daha genç biri için farklı işlemektedir. İleri yaşta hamilelik deneyimi yaşayan bir kadın için doğum eylemi zaman olarak daha uzun sürebilir çünkü rahim ağzı, genç bir kadında olduğu gibi rahat açılmayabilir. Ayrıca ileri yaş hamilelerinden birçoğu doğumu sezaryen ile gerçekleştirme eğilimindedir.” şeklinde açıkladı.

30'lu ve 40'lı yaşlardaki gebelerin hamilelikte ve doğum sırasında komplikasyon yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunun altını çizen Lembet, vücutların da genç anneler kadar hızlı bir şekilde eski haline dönemeyebileceğini söyledi. Lembet, “Bu dönemde bir kadın için fiziksel ve ruhsal sağlık oldukça önemlidir. Bunun yanında anne olmanın gerektireceği özen de eklenirse, anne adaylarını önemli bir özveri beklemektedir. Hamilelik ve annelik sürecinde ileri yaşa özgün zorlukları iyi tanımak ve gerekli önlemlerle en aza indirmek önemlidir.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER