ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mart 2014 Pazar 21:26

Gazzeli çiftçi ve balıkçılardan İsrail protestosu


Gazzeli balıkçılar ve çiftçiler, "ırkçı" uygulamalarına son vermesi için uluslararası topluma İsrail'e baskı yapması çağrısında bulundu.

"Tarımsal Çalışma Komiteleri" ve "İsrail'in Irkçı Ayrım Siyasetine Direniş Haftası" hazırlık komitesi işbirliği ile insan hakları kuruluşları temsilcileri, Gazze'ye destek veren yabancı aktivistler ve çok sayıda çiftçi ile balıkçının katılımıyla Gazze Balıkçılar Limanı'nda gösteri düzenlendi.

"İsrail'in balıkçılara yönelik uygulamaları ırkçılığının delilidir" yazılı pankartların taşındığı gösteride uluslararası toplumdan "hukuksuz" uygulamaları nedeniyle İsrail'e baskı yapması istendi.

"İsrail'in Irkçı Ayrım Siyasetine Direniş Haftası" hazırlık komitesi koordinatörü Muhammed Ebu Semra, "İsrail'in Filistin halkına yönelik ırkçı uygulamalarını gözler önüne sermek için bu gösteriyi düzenledik. İsrail Deniz Kuvvetleri, 2010 yılından bu yana 49 Filistinli balıkçının teknesine el koydu. Filistinlilerin haklarının garanti altına alınması amacıyla uluslararası toplumu İsrail'e baskı yapmaya çağırıyoruz" dedi.

İtalyan aktivist Rosa Schiano ise "Gazze sınırındaki çiftçiler ve balıkçılarla yaptığım görüşmelerde karada ve denizde fiilen İsrail ihlallerine maruz kaldıkları sonucuna ulaştım" diye konuştu.

Aktivistler, İsrail'e "Gazzelilere, özellikle de balıkçı ve çiftçilere yönelik ırkçı uygulamalarına son vermesi" çağrısında bulundu.

Filistin ile İsrail arasında ​1993'te imzalanan Oslo Anlaşması, Filistinli balıkçıların 20 mil sınırı içinde avlanmasını öngörüyor. Ancak Gazzeli balıkçılara en fazla 6 mil içinde avlanma izni veren İsrail, bazen bu sınırı 3 mile kadar indiriyor.
Gazze'de yaklaşık 40 bin kişinin geçimini sağladığı balıkçılık sektörü, ambargo nedeniyle büyük zarar görüyor.
Yahudi yerleşimciler ise yerleşim birimlerine yakın köy ve kasabalarda Filistinlilere ait tarım arazilerini yakarak ya da ağaçları keserek tarımsal faaliyetleri engelliyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER