ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 13:07

Gazze'den Türkiye'ye teşekkür


Gazze Belediye Başkanı Refik Mekki, şiddetli yağış ve fırtınadan büyük zarar gören bölgeye gönderdiği yardımlardan dolayı Türkiye ve Katar'a teşekkür ederek, "Gazze'de yaşanan mevcut durumu hafifletmek ve yardımların ulaşması için Türkiye ve Katar ile iletişim halindeyiz" dedi.
Mekki, olumsuz hava şartlarından en çok etkilenen Nefek bölgesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yerleşim birimleri ve tarım arazilerinde ağır hasarlar meydana geldi. Şu anda, vatandaşların evlerinden rahatça çıkabilmesi için biriken sel sularını tahliye etmeye çalışıyoruz" diye konuştu.
Sivil savunma ekipleri ve insani yardım kurumlarının da bölgeyi etkisi altına alan şiddetli yağış ve fırtınadan etkilendiğini belirten Mekki, 5 gün içinde suların tahliye edilebileceğini söyleyerek, sel sularının bir yandan Akdeniz'e diğer yandan da belediye tarafından açılan havuzlara aktarılmaya çalışıldığını ifade etti.
Havuzların açıldığı bölgelerde altyapıyı güçlendirmek için de çalışmalara başladıklarını kaydeden Mekki, "Benzer durumların tekrarlanması halinde önlem olması amacıyla imkanımız el verdiği ölçüde ekipmanlar hazırlıyoruz" dedi.
Basın açıklamasının ardından AA muhabirine konuşan Mekki, Gazze'ye gönderilen yardımlardan dolayı Türkiye ve Katar'a teşekkür ederek, "Gazze'de yaşanan mevcut durumu hafifletmek ve yardımların ulaşması için Türkiye ve Katar ile iletişim halindeyiz" ifadesini kullandı.
Gazze'deki Filistin Hükümeti Çalışma ve İskan Bakanlığı, bölgeyi etkisi altına alan olumsuz hava şartlarının şu ana kadar verdiği zararın 60 milyon doları geçebileceğini açıklamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER