ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 15:31

Gazze'den Suriyelilere duygulandıran yardım


Ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyelilere, Gazze'den yardım eli uzandı.
     Filistin'in eski Sağlık Bakanı Basim Naim'in de aralarında bulunduğu 8 kişilik doktor ekibi, Yeryüzü Doktorları aracılığıyla Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki Suriyelileri sağlık taramasından geçirdi.
     Basim Naim, Suriyelilerin gerekli tedavilerinin yapıldığı Yeryüzü Doktorları Yayladağı Sağlık İstasyonu'nu ziyaretinde yaptığı açıklamada, Gazze'den hükümet ve sivil toplum kuruluşları tarafından bölgeye gönderildiklerini söyledi.
     Amaçlarının, durumu izlemek, takip etmek ve neler yapabileceklerini görmek olduğunu ifade eden Naim, ''Bugün geldiğimiz Yayladağı Sağlık İstasyonu'ndaki ilk izlenimimiz, bölgede çok zor şartlar altında sağlık hizmetinin yürütüldüğü. Herkesin Suriyelilere destekte bulunması lazım. Suriyelilerin ihtiyacı çok büyük. Türkiye ve tüm Arap ülke halklarına sesleniyorum; buraya daha fazla yardım gönderilsin'' diye konuştu.
     Bölgeye gelmelerinin ayrıca sembolik bir anlamının olduğuna da değinen Naim, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Suriye halkına teşekkür etmek için atılmış bir adımdır. Suriye halkı 1948'den beri Filistin'den Suriye'ye iltica etmek zorunda kalan Filistinlilere yardım etmiştir, ev sahipliği yapmıştır, onları bağrına basmıştır. Biz de bir nebze onların sıkıntılarını hafifletmek için buradayız. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İnşallah bu önümüzdeki süreçte Suriye'deki halkı hak ettiği refaha ve barışa kavuşur. Hep beraber rahat bir ortamda yaşarız.''
    
     -''Bu yardım bizi çok duygulandırdı''-
    
     Yeryüzü Doktorları ikinci Başkanı Dr. Kerem Kınık da, Gazze'den gelen ve eski Sağlık Bakanı Naim'in de aralarında bulunduğu 8 kişilik doktor ekibinin, Suriyelilerin kaldığı Yayladağı ilçesinde bir gün boyunca sağlık hizmeti vereceğini belirtti.
     Gazze'den yardım için gelen heyetin çok büyük bir anlam taşıdığını vurgulayan Kınık, ''Filistin zor durumdayken, Suriyelilere yardımda bulunmaları çok anlamlı. Bu yardım bizi çok duygulandırdı'' dedi.
     Suriye'de 4 buçuk milyon insanın acil yardıma muhtaç olduğunu kaydeden Kınık, ''Kış Geldi... Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye'' kampanyasına tüm dünyadan destek beklediklerini belirtti.
     Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Karabacak ise, Filistin'den bölgeye doktorların gelmesinin çok anlamlı olduğunu söyledi.
     Türkiye ve Müslüman ülkelerin Filistin'e çok yardım gönderdiğini ifade eden Karabacak, ''Çok şükür Filistin artık ayakta durabiliyor. Artık kendileri de yardım etme çabalarına girdiler. Başta Bakan Naim olmak üzere tüm doktorlarımıza teşekkür ediyorum'' dedi.
     Açıklamanın ardından grup, ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığınan çadır kentlerin yanı sıra kedi imkanlarıyla kiraladıkları evlerde kalan Suriyelileri sağlık taramasından geçirdi.
     Ekibin, gün boyunca sağlık taramasını sürdüreceği bildirildi.
    
     

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER