ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 17:09

Gazze'den İsrail'e atılan füzeler


Filistinli gruplar ile İsrail arasında Kasım 2012'de kabul edilen ateşkes mutabakatı yürürlükte olmasına rağmen Gazze'den İsrail'e füze atışının devam etmesinin ardındaki sır çözülmeye başladı.

İsrail'in, Kasım 2012'de Gazze'ye gerçekleştirdiği hava saldırısının ardından Mısır'ın arabuluculuğunda Filistinli gruplar ile İsrail arasında ateşkes sağlanmıştı. Ancak ateşkes kararına rağmen Gazze'den İsrail'e zaman zaman füze atışının devam etmesi "saldırıyı kimin, ne amaçla gerçekleştirdiği sorusunu" gündeme getirdi.

AA muhabirine konuşan Hamas yetkilileri, Gazze'den atılan füzelerle kendilerinin ilgisinin bulunmadığını, sözkonusu füzelerin bazı Filistinli gruplara bağlı olan ve bireysel hareket eden kişilerce atıldığını belirtti.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Hamas yetkilisi, "Bu gruplar bize ateşkese uyacakları teminatını vermelerine rağmen bağımsız hareket eden bazı kişiler bu eylemi gerçekleştiriyor" dedi.

Hamas yetkilisi, İsrail'in bu durumu Gazze'ye yeni bir saldırı başlatmak için bahane etmesinden endişe ettiğini dile getirdi.

- Amaç Hamas'a zarar vermek

Gazze İslam Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Teysir Muhisin de, birtakım direniş grupları arasında yer alan bazı kişilerin Filistinli gruplar arasındaki anlaşmaları çiğneyerek İsrail'e bireysel tepki verdiğini söyledi.
Atılan füzelerin yalanlamalarına rağmen bazen Hamas hareketine nisbet edildiğine işaret eden Muhisin, verilen bireysel tepkilerin Gazze'de güvenlik alanında gerginlik yaşanmasına neden olduğunu savundu.

Gazzeli hukukçu- yazar Mustafa İbrahim de Gazze'den İsrail'e atılan füzelerle bazen İsrail'in karşılık vermesinin hedeflediğini öne sürdü.

İbrahim, bazı grupların Hamas hareketine zarar vermek için Gazze'den İsrail'e füze saldırısı düzenlediğini kaydetti.
- Ocak'tan bu yana 28 füze atıldı

İsrail Stratejik İşler Bakanı Yuval Steinitz, geçen cumartesi günü yaptığı açıklamada, Gazze'den topraklarına füze atılmasının devam etmesi durumunda İsrail'in Gazze'ye askeri operasyonun gündeme gelebileceği uyarısında bulunmuştu.

İsrail ordusundan geçen cuma günü yapılan yazılı açıklamada ise, "2014 yılının başlamasından bu yana İsrail'e 28 füze atıldı. Bunlardan 14'ü İsrail'in güneyine düşerken, 5 tanesi demir kubbe savunma sistemi ile imha edildi" denildi. Geriye kalan 9 füzenin nereye düştüğü ile ilgili bilgi verilmedi.

İsrail'in, 8 gün süren ve 160 Filistinli ile 6 İsraillinin ölümüne neden olan Gazze saldırısının ardından Filistinli gruplar ile İsrail arasında Mısır'ın arabuluculuğunda 21 Kasım 2012'da ateşkes sağlanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER