ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Temmuz 2014 Salı 15:02

Gazze'de yıkımın bilançosu

Gazzede yıkımın bilançosu

Birleşmiş Milletler (BM) Gazze'de 100 binden fazla kişinin yerinden edildiğini bildirdi.BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında Gazze'deki insani durum hakkında bilgi veren BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, Gazze'de evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısının 100 bini aştığını belirterek bunların çoğunluğunun BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA) bağlı 69 okula sığındığını kaydetti.

Okullara sığınamayan pek çok kişinin bulunduğunu ifade eden Laerke, "Durum, Gazze'deki insanlar için çok yıkıcı. Gazze'de siviller için tam anlamıyla güvenli bir yer yok. İsrail'in hava saldırıları yüzünden Gazze'de yaklaşık 500 ev tamamen yıkıldı veya ciddi hasar gördü" diye konuştu.

İnsani yardım örgütlerinin temel önceliğinin sivilleri korumak, onları güvenli yerlere yerleştirmek ve tedavilerini sağlamak olduğunu anlatan Laerke, Gazze'de yerinden edilenlerin gıda, su ve temizlik malzemesine ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

Bölgedeki yardım kuruluşlarının çalışanlarına göre, en az 107 bin çocuğun psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğuna dikkati çeken Laerke, Gazzelilerin bir kısmına gıda ve sağlık konularında yardım ulaştırabildiklerini ancak orta vadede nakit para yardımına da ihtiyaç duyacaklarını kaydetti.

1,2 milyon kişi suya ulaşmakta sıkıntı yaşıyor

Laerke, Gazze'deki elektrik sistemlerinin çökmesi ve bu sistemleri çalıştıracak yakıtın bulunmaması nedeniyle 1,2 milyon kişinin suya ya hiç ulaşamadığını ya da çok sınırlı bir şekilde ulaşabildiğini belirtti.

Yardım örgütlerinin acil yardım faaliyetlerini yürütebilmek için 40 milyon dolara ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Laerke, UNRWA faaliyetleri için gerekli olan paranın ise bu miktarın dışında olduğunu bildirdi.

Gazze'de 121 çocuk öldürüldü

UNICEF Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi Yöneticisi Juliette Touma, "Çatışmaların başladığı günden düne kadar Gazze'de 121 çocuğun öldürüldüğünü" söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Fadela Chaib de İsrail saldırıları sonucunda Gazze'de 18 sağlık merkezinin hasara uğradığını belirtti.

Chaib, Gazze'de sağlık malzemeleri ve ilaç konusunda da büyük sıkıntılar yaşandığını ifade etti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER