ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 16:45

Gazze'de evlere sağlık hizmeti


Gazze'de, İsrail ablukasının yol açtığı ekonomik daralma ve artan işsizlik yeni iş kollarının ortaya çıkmasına yol açtı.
İsrail'in, 2007'den bu yana uyguladığı ambargo nedeniyle yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip Gazze'de, işsizlik oranının yüzde 34'lere kadar çıkmasıyla iş bulamayan sağlık çalışanları, evlerde sağlık hizmeti sunan "Unicare" adlı bir şirket kurarak Gazze şeridindeki hastaların ayağına hizmet götürüyor.
AA muhabirine konuşan hasta Ziyad İşnure (70), bacağına yerleştirilen fiksatörün etrafındaki yaraların pansumanı için en az 4 kişinin yardımıyla hastaneye gitmek zorunda kaldığını ancak, evlere sağlık hizmeti şirketinin kurulmasıyla, artık istediği hizmeti evinde aldığını ifade etti.
Ekipteki doktor ve hemşirelerle Gazze şeridinde halka iyi ve ucuz bir hizmet verdiklerini ifade eden hasta İşnure, "Hastaneye gidebilmek için artık kimseyi rahatsız etmiyorum. Bir telefonla evime kadar gelip istediğim hizmeti veren sağlık şirketi, hem daha ucuz hemde daha kolay ulaşabiliyorum" diye konuştu.
Hemşirelik bölümünden mezun olduktan sonra 4 yıl iş bulamayan Eşref Kalce, günden güne işsizlik oranının artış gösterdiği İsrail ambargosu altındaki Gazze'de iş bulmanın çok zor olduğunu dile getirerek, "Gazze toplumu ilk defa böyle bir çalışma gördü ve gayet olumlu karşıladı. Bu çalışmadan en çok yaşlılar ve hastaneye gidecek durumu olmayanlar yararlanıyor" ifadelerini kullandı.
Tıbbi laboratuvar testlerinin yanı sıra hemşirelik, fizik tedavi, pediatrik, diş tedavisi gibi hizmetleri evlerde hastalara sunan şirket, şu anda 30 sağlık görevlisiyle bu işi yapıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER