ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 11:50

Gazinoculara 'insan ticareti'nden ceza


Eskişehir'de 2 ayrı gazinoyu işleten 4 kişi, garsonluk, konsomatrislik veya dansözlük yapan kadınları çalışmaya zorladıkları ve özgürlüklerini kısıtladıkları gerekçesiyle, ''insan ticareti'' suçundan 20 yıl ile 33 yıl 4 ay arasında hapis cezasına çarptırıldı.
    
Eskişehir'de iki ayrı gazinonun sahibi ve çalışanı 15 kişinin ''haksız ekonomik çıkar elde etmek için suç örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak, bu kapsamda insan ticareti yapmak, 6136 sayılı Yasa'ya muhalefet'' suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı.
    
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklardan 4'ünü, ''insan ticareti'' suçundan mahkum etti. Her bir mağdur için 6 yıl 8 ay ceza verilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, sanıklardan Yusuf Çelik ve Mevlüt Turan'ı 5 mağdura yönelik ''insan ticareti'' suçundan 33 yıl 4'er ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, Yüksel Çelik ve Yalçın Çelik'i ise 3 mağdurla ilgili 20'şer yıl hapse mahkum etti. Dört sanık, ayrıca ''haksız ekonomik çıkar elde etmek için suç örgütü kurmak ve yönetmek'' ve ''6136 sayılı Yasa'ya muhalefet'' suçlarından da çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.
    
Diğer 11 sanık ise ''suç örgütü üyesi oldukları'' gerekçesiyle 10'ar ay hapse mahkum edildi.
    
Mahkemenin gerekçesi
    
Mahkemenin gerekçeli kararında, 9 müşteki veya mağdurun, sanıkların işlettiği gazinolarda garson, konsomatris veya dansöz olarak işe başladıklarında nüfus cüzdanı ve cep telefonlarının alındığı, belli bir yerde ikamete mecbur bırakıldıkları, yalnız dışarıya çıkmalarına, yakınlarıyla istedikleri zaman ve özel hayatın gizliliği bağlamında iletişim kurmalarına izin verilmediği ifade edildi.
    
Kadınların birçoğundan işe girişlerinde senet alındığı, ayrılmak istemeleri halindeyse bu senetlerin tahsil edileceği söylenerek caydırılmaya çalışıldığı ifade edilen kararda, buna rağmen ayrılmak isteyenlerin tehditle gazinodan ayrılmalarına izin verilmediği ve zorla çalıştırılmaya devam edildiği aktarıldı.
    
Mağdurlardan birçoğunun benzer yerlerde daha önce çalıştıkları belirtilen kararda, mağdurların çalışma şartlarını öngörebilecek durumda oldukları ifade edildi. Kararda, şunlar kaydedildi:
    
''Ancak mağdurlar gazinoda çalışma ve barınma koşullarıyla, çalışma dışındaki yaşamlarının ne şekilde kısıtlanacağı bütün detayları ile anlatılmış ve mağdurlar da bu durum ve koşulları, çalışmaya başlamadan önce kabul etmiş olsalar bile, Borçlar Kanunu'nun 27. maddesi gereğince, kanunun emredici hükümlerine, ahlaka, kamu düzenine, kişilik haklarına aykırı sözleşmeler kesin olarak hükümsüz olduğu gibi, kişinin önceden veya eylem sırasında kendisine karşı suç işlenmesine muvafakat etmesi eylemi suç olmaktan çıkarmaz.
    
Dolayısıyla başlangıçta mağdurların bütün çalışma şartlarına rıza göstermiş oldukları kabul edilse bile bu rızanın hukuki olarak kendilerini bağlamayacağı ve cezai olarak suçun oluşmasını engellemeyeceği bir tarafa, mağdurların belli bir aşamadan sonra bu çalışma ve yaşam şartlarına daha fazla tahammül göstermeyerek gazinodan ayrılmak istemeleri üzerine zorla çalıştırmak amacıyla tehdit, baskı, cebir veya şiddet uygulayarak belli bir yerde barındırılmalarıyla TCK'nın 80/1. maddesinde tanımlanan insan ticareti suçu oluşur.''
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER