ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 15:34

Gaziantep’te yolcu otobüsleri rekabet etmeyecek

Gaziantepte yolcu otobüsleri rekabet etmeyecek


Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, trafikte devrim niteliğini taşıyan bir projeye imza atıyor. 'Durak Havuz' denilen projede tüm otobüslerin gelirleri ortak bir havuzda toplanacak. Bütün otobüsler kartlı sisteme geçecek.

Projeyi anlatan Zabıta Daire Başkanı Ömer Yalım, “Yapmayı düşündüğümüz bir projede ‘Durak Havuz’ sistemi uygulayacağız. Hatlarda çalışan tüm araçlar eşit pay alacaklar. Dolayısıyla rekabet olmayacak. Araçlar bir yolcu almak için birbirleri ile yarışmayacak veya aniden durup yolcuları rahatsız etmeyecek. Birbirlerinin önüne geçmeyecek. Kırmızı ışıkta geçmeyecek ve istediği gibi hareket edemeyecek. Hattan çıkmayacak.” diye konuştu.

Şu anda mevcut şartlarda oluşan olumsuzlukları ortadan kaldırmak için çalışmalarının devam ettiğini anımsatan Yalım, “Bu projemizde para olayı olmayacak. Tüm araçlarda kart sistemi olacak. Sistem entegre olacak ve mevcut araçların tamamında kullanılan kartların sayısı bir merkezde toplanacak ve tüm araçlara eşit şekilde dağıtılacak.” bilgilerini aktardı.

Bu proje ile elektronik bilet ve araç takip sistemine geçileceğini de belirten Yalım, görev yaptıkları merkezden bile araçları denetleme imkanına kavuşacaklarını kaydetti. Araç takip sistemi ile hangi aracın nerede nasıl bir ihmal veya kural ihlali yaptığını rahatlıkla görebileceklerini dile getiren Yalım, “Bunun için bir izleme merkezimiz olacak. Bunun yanı sıra özürlüler için de alçak tabanlı otobüslerimiz olacak. Bu proje sayesinde birçok kazanım elde etmiş olacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Meskun bölgelerde toplu taşıma ile ilgili birtakım isteklerin kendilerine geldiğini, gelen taleplerin makul olması durumunda bazı düzenlemeler yaptıklarını işaret eden Yalım, toplu taşımanın çok yönlü bir konu olduğunu bildirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER