ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 18:21

Gaziantep’te Ulusal Özel Güvenlik Sempozyumu


Gaziantep Üniversitesi Oğuzeli Meslek Yüksekokulu, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Polis Akademisi Gaziantep Polis Meslek Yüksekokulu ve Oğuzeli Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Ulusal Özel Güvenlik Sempozyumu’nun ilk günü Gaziantep'te gerçekleştirildi. Özel güvenlik sektörünün sorunlarının masaya yatırıldığı sempozyumda, özel güvenliğinin günümüzdeki yaşadığı eğitim, ekonomik, personellerin sorunları ele alındı.

Atatürk Kültür Merkezi’ndeki sempozyuma Gaziantep Valisi Erdal Ata, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Halil Mazıcıoğlu, Nejat Koçer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Selami Yetkinşekerci, Gaziantep İl Jandarma Komutanı Albay Adnan Arslan, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Remzi Fındıklı, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz ile Türkiye’nin 45 farklı ilinden akademisyen, özel güvenlik görevlileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Yrd. Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz, polisin olmadığı yerde polisin yetkilerini üstlenen özel güvenlik görevlilerinin sadece 100 saatlik bir eğitiminin olması ve ilköğretim mezunlarının özel güvenlik elemanı olmasının ciddi bir çelişki olarak görüldüğünü söyledi. 2004 yılında çıkan kanundan sonra özel güvenlik görevlilerinin sayısının geçen yıllar içinde düştüğüne dikkat çeken Yılmaz, "Türkiye’de özel güvenlik eğitimi alan 974 bin kişi varken, günümüzde çalışan özel güvenlik sayısı 264 bin kişidir. Eğitim alan her 4 kişiden sadece biri özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktadır. Şu anda görev yapan özel güvenlik görevlileri ciddi sıkıntılar yaşamakta, 30 yaşını aşan özel güvenlik personeli iş bulmakta zorlanmaktadır. Firmalar genellikle 25-30 yaş arasındakileri özel güvenlik personeli olarak tercih etmektedir. Eğer bu eğilim devam ederse Türkiye’deki özel güvenlik personelinin önemli bir kısmı belki 5 yıl sonra işsizlikle karşı karşıya kalacaktır." dedi.

FINDIKLI: ÖZEL GÜVENLİK, POLİSİN YÜKÜNÜ HAFİFLETTİ

Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Remzi Fındıklı, özel güvenlik hizmetinin modern toplumların vazgeçilmez hizmet alanlarından birisi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "Özel güvenlik gerçekten genel güvenliğin bir takım hizmetlerini almasıyla yükünü hafifletmiştir. Eğer güvenliğini sağlayamazsak yollarınız, fabrikalarınız ne kadar büyük olursa olsun hiç bir fayda sağlamaz. Güvenliğimiz arttığı sürece özgürüz, özgür olduğumuz kadar da güvenliyiz. Bir ülkede istikrar, barış ve güvenlik olmadan asla ekonomik zenginlik ve refah da olamaz."

HKÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir ise her şeyin değişip dönüştüğü ve bilgi temelinde yeniden yapılandığı bir dönemde bu konuyu masaya yatırıp, mevcut sorunları tespit edip çözüm üretmek gerektiğini dile getirdi. Amerikalı bir turistin adi bir cinayete kurban gitmesi ülkemizi nasıl meşgul ettiği biliniyor." diyen Özdemir, "Buradan da yola çıkarak demek ki güvenlik konusu bir ülkenin ekonomisini de, dış itibarını da her şeyini etkiliyor. Eğitim temelinde güvenlik konusunu tartışmamız gerekiyor." diye konuştu.

Sempozyum 2’nci gününde Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde gerçekleştirilecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER