ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 17:17

Gaziantep’te patriotların kurulumu tamamlandı


Türkiye'nin NATO'dan talebi üzerine ABD'den getirilerek Gaziantep’e konuşlandırılan patriot hava savunma sistemlerinin kurulumu tamamlandı.

Adana ve Kahramanmaraş’ta kurulumu tamamlanan patriot bataryaları, Gaziantep’te de hazır hala getirildi. Patriot hava savunma Sistemleri, Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda NATO'ya bağlı ABD askerleri ve Genelkurmay Başkanlığı yetkilileri tarafından basına tanıtıldı. Genelkurmay Basın Koordinasyon Merkezi Sözcüsü Kurmay Binbaşı Cengiz Alabacak, NATO’dan savunma amaçlı Patriot Hava Savunma Sistemleri’nin Türkiye’de 3 noktada konuşlandırılmış durumda olduğunu ifade etti. Cengiz Alabacak şunları kaydetti: "Bu bölgeler Adana, Kahramanmaraş ve son olarak da Gaziantep’tir. Gaziantep’te konuşlandırılan üniteler bugün saat 10.00 itibariyle içerisinde Türk yetkililerinin de bulunduğu NATO komuta kontrol yapısına girerek görev yapmaya başlamış bulunmaktadırlar. Patriotların talebimiz üzerine ülkemize konuşlandırılması NATO’nun ülkemiz ile içerisinde bulunduğu dayanışmanın çok güzel bir örneğidir. Hava savunma sistemleri çok geniş yelpazede ve çok farklı platformlarda harekat türüdür."

NATO Sözcüsü Yarbay Dariusz Kacperczyk, NATO’ya bağlı patriot sistemlerinin Gaziantep’i savunmaya hazır bir noktaya geldiğini belirtti. Yarbay Dariusz Kacperczyk, "Şuanda sadece bir batarya 5’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda bulunuyor. İlerleyen günlerde ikinci batarya sistemimizi getireceğiz. Şuanda kurulan tek batarya sistemi Gaziantep’i savunmaya yeterlidir." diye konuştu.

Açıklamaların ardından gazetecilerin sistemi görüntülemesine de izin verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER