ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 12:01

Gaziantep’te akaryakıt baskını


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kaçakçılık ve istihbarat ekipleri, Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde bir akaryakıt istasyonunda yaptığı denetimde menşei belli olmayan 631 milyon litre motorin, 257 bin litre benzin olmak üzere 888 milyon litre kaçak akaryakıt ele geçirdi. Kaçak akaryakıtın piyasa değeri 4 milyon 100 bin TL olarak belirlendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Gaziantep Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü’nce, Gaziantep ili Nurdağı ilçesinde bulunan bir akaryakıt istasyonundaki denetimin sonuçlarını paylaştı.

Otomasyon sistemi ile kontrol edilen stok tanklarındaki otomasyon ölçüm problarının kontrolünde, motorin tankında bulunan otomasyon ölçüm probuna bağlı şamandıranın tahta kama yardımı ile sıfır noktasında sabitlendiği ve bu şekilde otomasyon sistemine müdahale edilerek doğru çalışmasının engellendiği ve otomasyon sisteminde yakıt yokmuş gibi işlem yapıldığı tespit edildi.

Soruşturma kapsamında iş yeri yazar kasaları, ibraz edilen mali kayıtlar ve EPDK otomasyon verileri incelendi ve EPDK tarafından verilen lisansa esas teşkil eden belgelerde belirlenenlere aykırı düzenek ve ekipmanlarla satışı gerçekleştirilen ve alışına dair belge ibraz edilemeyen, menşei belirsiz 631 milyon litre motorin, 257 bin litre benzin olmak üzere toplam 888 milyon litre kaçak akaryakıt alış-satışı olduğu tespit edildi. tespit edilen kaçak akaryakıtın piyasa değeri 4 milyon 100 bin TL olarak belirlendi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER