ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 12:44

"Gaziantep'le işbirliği yapmak istiyoruz"

"Gazianteple işbirliği yapmak istiyoruz"


Estonya’nın Tartu şehrinin belediye başkanı Urmas Kuruuse, sanayi ve eğitim alanında Gaziantep ile ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

Bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Urmas Kruuse ve beraberindeki heyet, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’i ziyaret etti.1,5 yıl önce Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak Tartu Belediyesi’ni ziyaret ettiklerini anımsatan Güzelbey, “Bu çerçevede bugün Tartu Belediye Başkanı ve heyeti de bizi ziyaret ettiler. Kendileri ile birçok ortak proje yapabileceğimiz bir belediye. Bu ziyaret iki ülkeyi ve iki şehri birbirlerine yakınlaştırma açısından önemli bir ziyaret.” dedi. Tartu’da Avrupa’nın en eski üniversitesinin olduğunu öğrendiğinde çok şaşırdığını ifade eden Başkan Güzelbey, “Bu da Estonya’nın ve Tartu’nun ne kadar eski bir kent olduğunu gösteriyor. Kendilerini Gaziantep’ten ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Güzelbey, Tartu ile Gaziantep’in bundan sonraki süreçte ikili ilişkilerinin daha çok gelişeceğini, her iki kentin gerek ticari gerekse kültürel anlamda daha yakın faaliyetlerde bulunacaklarını kaydetti. Tartu Belediye Başkanı Urmas Kruuse ise, Gaziantep’i gezme fırsatı bulduklarını ve çok beğendiklerini vurgulayarak, “Özellikle sanayiniz çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Umut ederiz ilerleyen günlerde biz de iyi ilişkiler içerisine gireriz. Sanayi ve eğitim alanında iki kent arasında ilişkileri geliştirmek istiyoruz.” diye konuştu.

Ülkelerinin küçük olduğunu, ancak sunacakları tekliflerin çok büyük olacağını belirten Kruuse, Gaziantep’te gördükleri misafirperverlilikten gayet memnun olduklarını dile getirdi. Belediye anı defterini de imzalayan konuk belediye başkanı Kruuse’ye Başkan Güzelbey, Gaziantep Kalesi ve baklavasını simgeleyen bir plaket hediye etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER