ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2013 Salı 10:59

“Gaziantep, konsolosluklar kenti oldu”

“Gaziantep, konsolosluklar kenti oldu”


Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep'de 15'in üzerinde fahri konsolosluk ve vize bürosu bulunduğunu kaydetti.

Gaziantep’te 15’in üzerinde fahri konsolosluk ve vize bürosunun bulunduğunu belirten Güzelbey, bu durumun Gaziantep’in artık bir dünya kenti konumuna geldiğinin göstergesi olduğunu belirtti. Almanya ve İngiltere gibi ülkelerin vizelerinin Gaziantep’ten verilmesinin artı bir değer olduğunu vurgulayan Başkan Güzelbey, “Biz iki sene önce Ankara büyükelçilerini Gaziantep’e davet ettik. İnanın bu davetler Gaziantep’e çok şey kattı. Hemen arkasından ticaret müsteşarları ve konsoloslar geldiler ve kentimizi gezdiler. Büyükelçiler ve konsoloslarla bire bir ilişkilerimizin olması kentimizin daha iyi tanıtımı demektir. Bunlar kentimizin uluslararası tanıtımına katkı sağladı.” dedi.

En çok Almanya vizesine talep olduğunu vurgulayan Güzelbey, Almanya vizesi almak için Ankara’da günlerce kuyrukta bekleyen insanları tanıdığını ve bunu şimdi sonlandırdıklarını kaydetti. Geçen sene bir sempozyum için Gaziantep’e gelen Almanya Göç ve Entegrasyondan Sorumlu Bakan Böhmer’i Gaziantepli işadamları ile buluşturduğunu ve işadamlarının Almanya vizesi almanın zorluklarından bahsettiklerini işaret eden Güzelbey, Bakan Böhmer ile yakın ilişkileri neticesinde Gaziantep’te bir Almanya vize bürosu açtırdıklarını belirtti.
Sadece Gaziantep’ten insanların vize almadığını, Doğu ve Güneydoğu’dan birçok insanın vize almak için Gaziantep’e geldiğini dile getiren Güzelbey, “Bu durum kent ekonomisine katkı sağlıyor. Taksici, lokantacı, fırıncı, otelci, birçok esnaf bundan dolayı para kazanıyor. Suriye konsolosluğunun açılması için ben zamanında çok çabaladım ve biz konsolosluk binasını kendilerine bedava verdik. Yeter ki Suriye gelsin konsolosluk açsın dedik. Yeter ki insanlar Gaziantep’e gelsinler, bir para harcasınlar ve kentin ekonomisine canlılık katsınlar. Biz kentimizin tanıtımına çaba gösteriyoruz. Tüm derdimiz vatandaşımıza hizmet etmek ve kentimizi en iyi derecelere yükseltmek.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER