ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 14:49

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne tarihi görev

Gaziantep Büyükşehir Belediyesine tarihi görev


Türkiye’nin tarihte İpek Yolu’nun üzerinde oynadığı önemli rolü ortaya çıkarmak amacıyla Tarihi Kentler Birliği çatısı altında oluşturulacak İpek Yolu Sekretaryası görevi Gaziantep’e verildi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim, bunun önemli bir görev olduğunu belirterek Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 7’nci İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu’nun meyvelerini vermeye devam ettiğini kaydetti.

    Evrim, “Gaziantep’te ev sahipliğini gerçekleştirdiğimiz 7’nci İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu’nun çok başarılı geçmesi ve şehrimizin İpek Yolu hüviyetini taşıyan tüm tarihi eserlerin korunmasına yönelik çalışmaları foruma katılan üyeleri çok etkiledi. İpek Yolu üzerinde medeniyeti doğudan batıya taşımış olan bu kentlerin bir araya gelmesi ile hedeflediğimiz tek şey var, dünya barışına katkı sağlamak. Bu çalışmaların dünya barışına katkı sağlaması en büyük dileğimiz.” diye konuştu.

    İPEK YOLU ÜZERİNDEKİ TARİHİ OTELLER YENİDEN CANLANIYOR

    İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu ile bir araya gelen üye ülkelerin amaçlarının bu yolu eski günlerindeki canlılığına kavuşturmak, sosyal, kültürel paylaşımlar başta olmak üzere birçok alanda örnek işbirlikleri kurmak olduğunun altını çizen İbrahim Evrim, “Bu işbirlikleri şimdiden meyvelerini vermeye başladı. İlk ortak projemiz olarak ipek yolu üzerinde bulunan tarihi oteller arasında bir işbirliği hedefliyoruz. Bu amaçla hazırladığımız proje görüşmeleri için Dünya Vatandaşlar Örgütü (WCO) Başkanı Dr. YoungHoon Kwaak, Dunhuang Culture Hotel Yöneticisi Peter Wong ve Hidden Bay Otel sahibi Jae Ho Kim 21-25 Şubat tarihleri arasında kentimize gelecek.
Tarihi Şirehan’ı sahip olduğu tarihi kimlik dolayısıyla bu projenin kentimizdeki ayağı olarak güzel bir örnek oluşturmaktadır. İstanbul Gaziantepliler Dernek Başkanı ve otelin işletmecisi olan Tahir Tekin Öztan da toplantıda ev sahipliği yapacak. Bu projenin kentimiz ve tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan kentlerin turizmine canlılık kazandıracağına inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER