ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 00:17

Gazi Mahallesi'nde izinsiz gösteri


CHP ve BDP'li bir grup milletvekili, Hatay'daki izinsiz gösterilerde hayatını kaybeden Ahmet Atakan için karanfil bırakmak ve basın açıklaması yapmak üzere beraberindekilerle Taksim Meydanı'na çıkmalarına izin verilmeyince, oturma eylemi gerçekleştirdi.
CHP milletvekilleri Melda Onur ve Müslim Sarı, BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel ile bağımsız milletvekili Levent Tüzel, beraberindeki grupla, Ahmet Atakan'ın hayatını kaybetmesiyle ilgili basın açıklaması yapmak ve karanfil bırakmak için Taksim Meydanı'na çıkmak istedi. Ancak Fransız Konsolosluğu önünde güvenlik önlemi alan polis ekipleri, caddeyi kapatarak, grubun meydana çıkışına engel oldu.
Milletvekilleri, sadece kendilerine izin verilmesi ve grubun çıkışınının engellenmesini protesto ederek, gruptakilerle birlikte yaklaşık bir saatlik oturma eylemi yaptı.
Burada gazetecilere açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder, yaşananları protesto ettiklerini belirterek, "Zulmün de bir sınırı vardır. Bu halka uygulanmadık zulüm bırakmadılar ama bu halk korku duvarını aştı. Gezi direnişi bunların boğazında bir yumru oldu. Ne yutabiliyorlar, ne tükürebiliyorlar" dedi.
Arkasındaki kasklı çevik kuvvet polislerini göstererek, "Bakın, arkamda gaz atma pozisyonuna geçiyorlar" diyen Önder, TOMA'yı kastederek, "Kamyon da ara gazı vermeye başladı" ifadesini kullandı.
Önder, "Milletvekilleri, vatandaşlar bu müdahaleyi haklı kılacak ne yaptı? Demokrasi paketi açıklayacaklar, bunu sır gibi saklıyorlar. Demokrasi sır gibi saklanacak bir şey mi?" diye konuştu.
Müslim Sarı da polisin burada olduğunu, ileri demokrasinin bir örneğini daha gördüklerini belirterek, "Polis bize, güvenliği sağlayamayacağını söyleyerek meydana çıkmamıza izin vermiyor. Biz burada 50-60 kişiyiz. Meydanda 2 bin polis var. Ellerimizdeki karanfilleri meydana bırakacağız ama buna bile tahammüleri yok. Sadece milletvekillerinin meydana çıkmasına izin veriyorlar ancak vatandaşlara izin vermiyorlar. Bu durumu protesto ediyoruz" şeklinde konuştu.
Levent Tüzel de Antakyalı genç Ahmet Atakan'ın hayatını kaybetmesini protesto ettiklerini ve lanetlediklerini söyledi.
Milletvekilleri ve beraberindekiler, oturma eyleminin ardından dağıldı.

İstiklal Caddesi'nin ara sokaklarında müdahaleler

Polis ekiplerinin Taksim Meydanı ve çevresindeki yoğun güvenlik önlemleri sürüyor. Meydandan İstiklal Caddesi'ne geçişlere izin verilmiyor.
Bu arada, İstiklal Caddesi'nin ara sokaklarında göstericiler zaman zaman toplanarak polise taş, bilye, şişe ve havai fişek atıyor. Polis ekipleri de gruplara biber gazıyla müdahale ediyor.

Gazi Mahallesi'nde izinsiz gösteri

Gazi Mahallesi İsmetpaşa Caddesi'nde toplanan bir grup, pankart açıp sloganlar atarak Gazi Polis Merkezi'ne doğru yürüyüşe geçti. Yüzleri maskeli gruptakiler, çöp konteynerleri ve lastiklerle oluşturdukları barikatları ateşe verdi. Polis ekipleri, bunun üzerine biber gazı ve TOMA'lardan sıkılan tazyikli suyla gruba müdahale etti.

Kadıköy'de protesto yürüyüşü

Öte yandan, Kadıköy Altıyol'da toplanan bir grup, "Ahmet Atakan ölümsüzdür" yazılı pankart açarak, sloganlar eşliğinde Söğütlüçeşme Caddesi'nden iskeleye doğru yürüyüşe geçti. Protestocu grup, yürüyüş sırasında caddede kısa süre oturma eylemi yaptı.
İskeleye ulaşan gruptakiler, buradan vapurla Karaköy'e hareket etti.
Polis ekipleri, kent genelinde ağırlıklı olarak küçük grupların izinsiz gösteri gerçekleştirdiği bölgelerdeki güvenlik önlemlerinin sürdüğünü bildirdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER