ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 20:11

Gazi Kışlası'daki Patriotlar basına tanıtıldı

Gazi Kışlasıdaki Patriotlar basına tanıtıldı


 Türkiye'nin talebi doğrultusunda NATO bünyesinde görev yapan Alman askerler tarafından Kahramanmaraş'taki Gazi Kışlası'na konuşlandırılan Patriot hava savunma sistemleri basına tanıtıldı. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Almanya ile Türkiye’nin büyük bir dayanışma örneği sergilediğini söyledi.

        Gazipaşa Mahallesi'ndeki Gazi Kışlasına konuşlandırılan iki Patriot Hava Savunma Sistemi, Hava Kuvvetleri İletişim Şube Müdürü Binbaşı Cengiz Alabacak, Polonya NATO Sözcüsü Yarbay Darius Kacpercyzk ve Alman Harekât Birliği Komutanı Albay Marcus Ellermann'ın katıldığı toplantıyla basına gösterildi.

        Polonya NATO Sözcüsü Yarbay Dariusz Kacperczyk Patriot Hava Savunma Sistemi'nin İran'a karşı kurulmadığını, Suriye'den gelebilecek bir saldırıya karşı kurulduğunu belirtti. Kacperczyk, "Biz burada sadece kendi menzilimizle ilgili şeyleri görebiliyoruz. Bu sistemin buraya yerleştirilmesi İran ile ilgili değildir. Biz tamamen savunma amaçlıyız. Seçilen yerlerin tercihini tek biz yapmadık. Birlikte karar verilen yerlerdi." dedi.

        ALMAN BÜYÜKELİÇ EBERHARD POHL

        Almanya’nın Türkiye Büyükelçisi Eberhard Pohl ise Almanya ile Türkiye’nin büyük bir dayanışma örneği sergilediğini söyledi.

        Gazi Kışlası'na kurulan Patriot bataryalarını yerinde incelemek üzere beraberindeki heyetle birlikte Kahramanmaraş’a gelen Almanya’nın Türkiye Büyükelçisi Eberhard Pohl, Patriotlarla ilgili Alman Parlamentosu'ndan kararın çıkmasının ardından füze bataryaları kısa sürede Türkiye’ye gönderildi.” dedi.

        Almanya ile Türkiye’nin NATO içerisinde ortak iki ülke konumunda olduğunu aktaran Pohl, “İki ülke askeri alanda dünyanın başka yerlerinde de çok yakın bir işbirliği içerisinde çalışıyor. Balkanlarda, Kosova da ve Afganistan gibi yerlerde 2 ülke arasında önemli işbirliği var. Nasıl ki Türkiye soğuk savaş döneminde Almanya ya destek verdiyse, bu kez de Almanya Türkiye’nin yanındadır. Bizler Türkiye’nin Suriye ile ilgili endişelerini paylaşıyoruz. Türkiye’nin omzunda büyük bir yük var. Çok sayıda mülteci Türkiye’de bulunuyor. Bu durum Alman kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyor.” diye konuştu.

        Burada basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Büyükelçi Eberhard Pohl, bir gazetecinin "Patriotlarla ilgili bir takım teoriler gündeme getiriliyor. İran tarafından israil’e düzenlenmesi muhtemel bir füze saldırı için Patriotların Türkiye’ye konuşlandırıldığı söyleniyor." şeklindeki sorusuna, "NATO Hava Savunma Sistemi'yle alakalı konular incelenmelidir. Sistemin buraya ne amaçla kurulduğu açık ve seçik bir şekilde anlaşılacaktır. Buda sadece Suriye’den Türkiye'ye yönelik gelebilecek balistik füze tehdidine karşı savunma noktası oluşturuldu.” diye cevapladı.

        Bir başka gazetecinin "İskenderun’da Alman askerlerine yönelik düzenlenen saldırıyı nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusu üzerine, Büyükelçi Pohl, “Türk Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili bir görüş bildirdi. Alman askerlerinin Türkiye’de istendiğini ve olaydan dolayı üzüntü duyduklarını açıkladı. Türkiye’de görev yapan bir büyükelçi olarak biz Almanlar ve askerlerimiz büyük bir misafirperverlikle karşılanıyoruz. Buradaki askerlerin güvenliği bakımından herhangi bir endişe duymuyorum. Ayrıca onların güvenliğini de Türkiye mutlaka sağlayacaktır.” dedi.

        Açıklamaların ardından Alman Harekât Birliği Komutanı Albay Marcus Ellermann ve Polonya NATO Sözcüsü Yarbay Dariusz Kacperczyk Patriot Hava Savunma Sistemleri hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

        Açıklamaların ardından gazetecilerin sistemi görüntülemesine de izin verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER