ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 21:17

Gazetecilere saldıran Balyoz sanıkları, yargılandıkları davaya gelmedi

Gazetecilere saldıran Balyoz sanıkları, yargılandıkları davaya gelmedi


Balyoz davasının karar duruşmasında gazetecilere saldıran sanık Albaylar Mustafa Önsel ile Hanefi Yıldırım, yargılandıkları davanın duruşmasına gelmedi. Sanıkların avukatı Ramazan Bulut, hakim Mehmet Raşit Nas hakkında reddihakim talebinde bulundu. Hakim Nas da reddihakim dilekçesindeki üslubu nedeniyle avukat Bulut hakkında suç duyurusunda bulundu.

Balyoz davasının 21 Eylül 2012 tarihinde yapılan karar duruşmasında haklarında 18 yıl hapis cezası verildiğinin açıklanmasının ardından tutuklu sanıklar Hanefi Yıldırım ve Mustafa Önsel, Zaman gazetesi muhabirleri Hanım Büşra Erdal ve Göksel Genç'e saldırı girişiminde bulundu. Erdal ve Genç’e yönelik ağır hakaretlerde bulunan iki sanık, muhabirlere pet şişe fırlatarak yaralamaya çalışmıştı. Tutuklu sanıklara ait bölümden muhabirlerin olduğu bölüme geçmeye çalışan Önsel ve Yıldırım, jandarma görevlileri tarafından güçlükle durduruldu.

Yaşanan olaydan sonra Erdal ve Genç'in Balyoz davasının iki sanığı hakkında şikayetçi olmalarının ardından Önsel ve Yıldırım hakkında bir de hakaret ve yaralamaya teşebbüs suçlamasıyla dava açılmıştı.

Silivri 2. Sulh Ceza mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasına Önsel ve Yıldırım GATA’ya sevk edildiği gerekçesiyle katılmadı. Hakim Mehmet Raşit Nas, sanık Yıldırım’ın avukatı Ramazan Bulut'un, celse arasında dava dosyasında bulunan saldırı anına ilişkin kamera görüntüleri CD'sinin tarafına verilmediği gerekçesiyle HSYK’ya şikayette bulunduğunu açıkladı. Ayrıca Nas, avukat Bulut'un mahkemeye verdiği dilekçesiyle de sanıklara karşı hasmane tutum sergilediği, davada taraf olduğu iddiasıyla kendisi hakkında reddihakim talebinde bulunduğunu kaydetti. Bulut’un dilekçesindeki kendisine yönelik ağır ifadelerden dolayı hakim Nas, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Hakim Nas ayrıca reddi hakim talebinin değerlendirilmesi için dosyayı bir üst mahkemeye gönderdi. Duruşma 16 Temmuz 2013’e ertelendi.

Silivri Adliyesi çıkışında şikayetçi Büşra Erdal, olay anını ve bugünkü duruşmada yaşanan gelişmeleri anlattı. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER