ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 14:15

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, AK Parti Modeli’ni konuştu

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, AK Parti Modelini konuştu


Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, Ankara’da AK Parti’nin Arap ülkelerine model olup olamayacağını masaya yatırdı.

    Vakfın Ankara Şubesi'nin geleneksel ‘Akademik Düşünce toplantılarının 13. “İslam ve Demokrasi: Arap ülkeleri, Türkiye ve ABD” konusuyla gerçekleştirildi. San Diego State Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Kuru’nun konuşmacı olduğu etkinliğe Türkiye’nin pek çok üniversitesi ve kuruluşundan akademisyen misafirler katıldı.

    Amerika’da yaptığı siyaset bilimi çalışmaları ile dikkat çeken Doç. Dr. Ahmet Kuru, soru cevap bölümünün de yer aldığı konuşmasında; Müslüman çoğunluklu ülkelerde otoriterizm problemlerinin kökenleri, demokrasi laiklik ilişkileri, laikliğin ABD ve Fransa’da uygulamaları, Türkiye tecrübelerinin Müslüman çoğunluklu ülkelerde otoriterizm probleminin çözümüne sağlayabileceği katkılar üzerinde durdu.

    “HER ÜLKE KENDİNE ÖZGÜDÜR”

    Doç. Dr. Ahmet Kuru AK Parti'nin her yönüyle Arap ülkelerine örnek olamayacağına öncelikle vurgu yaparak, dışlayıcı ve pasif olmak üzere 2 tip laiklikten söz etti. Milli görüş kökenli AK Parti’nin Türkiye’de dışlayıcı laiklik yerine pasif laiklik görüşünü benimsediğine işaret eden Kuru, bu durumun Arap ülkelerine ilham verdiğini aktardı. Her ülkenin kendine özgü bir modeli olduğunu ve bir şeyin başka bir yerden bire bir kopya edilemeyeceğini savunan Kuru ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti'nin laikli karşısındaki pasif tavrına rağmen toplumda hala kılık kıyafet serbestliği, farklı inanç gruplarının ibadet ve eğitim tercihlerine yönelik düzenleme eksiğini ifade etti.

    Türkiye’nin Fransa tipi dışlayıcı laiklikten ABD tipi pasif laikliğe geçiş serüvenini örneklerle izah eden Doç. Dr. Kuru, istatistiklerin hali hazırda dünyadaki 49 Müslüman çoğunluklu ülkeden13 tanesinin anayasasında laiklik ifadesinin bulunduğunu kaydetti. Kuru, yukarıdaki istatistiğin Türkiye’nin Müslüman çoğunluklu tek laik ülke olduğu tezini de çürüttüğünü belirtti.

    AK Parti’nin laiklik konusunda yaptıklarıyla Arap ülkelerine ‘İran modelinden uzaklaşın’ mesajı verdiğini hatırlatan Kuru, Türkiye’nin sivil-asker ilişkilerini içeren düzenlemeleriyle ilgili hala sorunları bulunduğunu dile getirdi.

    Türkiye’nin büyük asker yetiştirdiği düşüncesinin de efsaneden ibaret olduğuna belirten Doç. Dr. Ahmet Kuru, sivil-asker ilişkilerini düzenleyen mevzuatta hala eksiklikler olduğunu anlattı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER