ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 14:34

Gazeteciler, Uğur Mumcu için yürüdü


Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, ölümünün 20.ci yıldönümünde Bursa Gazeteciler Cemiyeti ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi tarafından düzenlenen yürüyüşle anıldı.

    Setbaşı'ndan başlayıp Atatürk Heykeli'nde son bulan yürüyüşte Mumcu'nun resimleri taşınıp katillerin bulunması yönünde sloganlar atıldı. Setbaşı'nda toplanan grup, 'Basın şehitlerimizi unutmadık, unutturmayacağız' yazılı pankart eşliğinde yürüyüşe geçti. Sloganlar atarak Atatürk Heykeli önüne kadar gelen grup, burada sloganlarla Mumcu'nun katillerinin bulunmasını istedi.

    Atatürk Heykeli önünde toplanan grup adına Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, basın açıklaması yaptı. Uğur Mumcu'nun hayatı boyunca doğruluktan ödün vermeyerek mesleğini yaptığını belirten Nuri Kolaylı, “Değerli meslektaşımız Uğur Mumcu bundan 20 yıl önce Ankara’da katledildi. Caniler tuzaklarını kurarken yalnızca öldürmeyi düşünmüş ve her türlü sağ kalma olasılığını en başından bertaraf etmişlerdi.” dedi.

    Mumcu’nun “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz” dediğini hatırlatan Kolaylı, şöyle devam etti: “Abdi İpekçi, Doğan Öz, Cevat Yurdakul, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok ve Çetin Emeç’in katillerin izini sürerken veya mafya, siyaset, devlet üçgenindeki ilişkileri araştırırken aradığı yalnızca gerçek oluyordu. Burada ve Türkiye’nin her yerinde 20 yıldır tekrarladığımızı bir kez daha haykırıyoruz. Bulun katilleri, katilleri bulun kendinizi kurtarır, katileri bulun Türkiye ve Türkiye’nin geleceğini kurtarın. Katiller bulununcaya kadar her 24 Ocak'ta bütün basın şehitlerimiz adına meydanlarda olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

    Basın açıklamanın ardından saygı duruşundu bulunan gazeteciler, İstiklal Marşı'nı okudu. Gazetecilerin toplu olarak karanfil bırakmasının ardından etkinlik sona erdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER