ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 19:56

Gazeteciler AA ekibine saldırıyı kınadı


 Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Yönetim Kurulu, Anadolu Ajansı (AA) ekibine yönelik çirkin saldırıyı şiddetle kınayarak, saldırganların hak ettikleri cezaya mahkum edilmeleri için yetkililerin üzerlerine düşeni yapmasının beklendiğini bildirdi.
    
Dernek Genel Yönetim Kurulu'nca yapılan yazılı açıklamada, kameraman Mertkan Morkoç, muhabir Durmuş Koçak ve şoför Mehmet Çelebi Öztürk'ün, çok tehlikeli bir haberin peşinde koşarken saldırıya uğramadığı belirtildi.
    
Saldırının, AA ekibinin, trafik kazası yapan bir aracın başına gelip, haber değeri görmeyip ayrıldıktan sonra kar temizleme çalışmalarını görüntülerken gerçekleştiği anımsatılan açıklamada, yapılmayan bir haber için saldırıda bulunulduğu vurgulandı.
    
''Gazetecilerin can güvenlikleri sadece savaş meydanlarında, çatışma alanlarında riske girmiyor. Ankara'nın göbeğinde kar temizleme çalışmalarını izlerken, bir trafik kazasına gittiklerinde hatta bir basın toplantısını izlediklerinde bile diğer bütün mesleklerden farklı olarak risk altında çalışıyorlar'' ifadesine yer verilen açıklamada, gazetecilere saldıranların hak ettikleri cezaya mahkum edilmeleri için yetkililerin üzerlerine düşeni yapmasının beklendiği bildirildi.
    
     TGF Başkanı Sertel
    
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel de AA ekibine yapılan saldırıyı kınadı.
    
Sertel, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıya maruz kalan AA ekibine geçmiş olsun dileklerini ileterek, şunları kaydetti:
    
''Kamuoyunun haber alma hakkı için gece gündüz demeden zor şartlarda görev yapan gazetecilerin üzerindeki baskılara bu tarz fiili veya sözlü saldırıların eklenmesi meslektaşlarımızı endişeye sevk etmektedir. Olayı kınadığımızı bir kez daha vurgularken, bu çirkin saldırıyı gerçekleştirenlerin gerekli cezayı almasını, Anadolu Ajansı yetkililerinin de olayın peşini bırakmamasını istiyoruz.''
    
     Kayseri Gazeteciler Cemiyeti
    
 Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya da dün gece Ankara'da belediyenin kar temizleme çalışmalarını görüntüleyen AA ekibine yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtti.
    
Saldırının kabul edilemez olduğunu dile getiren Altınkaya, şunları kaydetti:
    
''Gazeteci arkadaşlarımızın görevlerini yaparken böyle bir çirkin saldırıya uğramaları bizleri derinden üzmüştür. Mesleğimizin ifasında karşılaştığımız zorlukların yaptığımız işin ne kadar önemli ve ulvi olduğunu bir daha gösterdiğine inanmaktayım. Bu cihetle tüm camiamıza ve saldırıya uğrayan arkadaşlara geçmiş olsun dileklerimi sunuyor, kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.''
    
Osmaniye Aktif Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir de Ankara'da belediyenin kar temizleme çalışmalarını görüntüleyen AA ekibine yönelik saldırıyı kınadı.
    
Cihangir, yazılı açıklamasında, saldırıda yaralanan kameraman Mertkan Morkoç, muhabir Durmuş Koçak ve şoför Mehmet Çelebi Öztürk'e, ''Geçmiş olsun'' dileğinde bulundu.
    
Bu tür saldırıların basın mensuplarını yıldıramayacağını vurgulayan Cihangir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
   
  ''Basın mensupları ülkemizde en zor mesleği icra ediyor. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayacağımız bu günlerde, bu tür saldırılar bizleri üzmektedir. Her türlü saldırı bizleri ve meslektaşlarımızı yıldıramaz. Anadolu Ajansı ailesine geçmiş olsun. Saldırıyı gerçekleştirenlere en kısa sürede gereken cezanın verileceğine inanıyoruz.''
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER