ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 13:56

Gazeteci olmak isteyen, ajanslarda çalışmalı

Gazeteci olmak isteyen, ajanslarda çalışmalı


Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici, üniversite öğrencilerine ajans haberciliğini anlattı. Ajans gazeteciliğinin temelinde doğruluk ve hızın olduğunu belirten Bilici, “Dünyada haberleri yönlendiren önemli ajansların hepsi Batı merkezlidir ve belli bakış açısını objektif bilgi olarak sunarlar. Türkiye'de ajanslar son dönemde önemli gelişme gösterse de genel olarak Batı dışı dünya bu konuda edilgen konumdadır." dedi.

Süleyman Şah Üniversitesi Medya ve İletişim Kulübü tarafından düzenlenen ‘Medya Okulu’nun bu haftaki konuğu Cihan Genel Müdürü Abdülhamit Bilici oldu. Katılımcılara ajans haberciliğini anlatan Bilici, gazeteci olmak isteyenlerin mutlaka ajanslarda çalışması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’deki medya düzeninden de bahseden Bilici, şöyle konuştu: “Batı'dan medya geleneğini Türkiye'ye aktarırken ciddi kırılmalar yaşandı. Türkiye'de medyanın, halkın ve demokrasinin değil daha çok rejimin ve güç merkezlerinin yanında yer alması en büyük kırılma. Editoryal bağımsızlık kavramının medyamızda hiç yer almaması ve referans gazete çizgisiyle bulvar gazete çizgisinin birbirine karışıması da önemli eksiklerimiz. Demokratik tutum ve çoğulculuk anlamında son dönemde bazı olumlu gelişmeler olsa da hala önemli sorunlar var."

Cihan Haber Ajansı’nın evrensel normlar içerisinde kalarak habercilik yapmaya çalıştığını söyleyen Bilici, ‘’Amacımız; haberi en doğru ve en hızlı bir şekilde aktarmak. Gazeteciliğin temelinde de doğruluk ve hız vardır." ifadelerini kullandı.

‘CİHAN’IN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ GÜVENİRLİLİĞİ’

Cihan Haber Ajansı’nın en önemli projelerinden biri olan Cihan TV Network’ün birçok yerel televizyona haber servis ettiğini anlatan Bilici, “94 kanal için haber bülteni hazırlıyoruz. Hiçbir kanal ‘bu haberin doğru olduğuna emin misiniz?’ diye sormuyor. Bunun kaynağı Cihan'a duyulan güven. Seçim sonuçlarını en hızlı şekilde verirken de güven kritik önem taşıyor. Bütün medya, tek nokta değiştirmeden yayınlıyor. ’’ diye konuştu.

Dersin ardından Süleyman Şah Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Aslan, Abdülhamit Bilici’ye plaket takdim etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER