ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2014 Perşembe 13:54

Gazeteci Metin Turan'ın anne hasreti bitti


Mısır'da, ağustos ayında tutuklanan ve yaklaşık 4 ay sonra serbest bırakılan TRT Kahire muhabiri Metin Turan, tutuklu olduğu dönemde bazen koğuşun penceresinden "özgürlük, özgürlük" diye bağırdığını belirterek, "İlk kez böyle olay yaşadım. Allah kimseye göstermesin" dedi.
Gece İstanbul'dan İzmir'e gelen Turan, annesi Fadime Turan'ın, Gaziemir'deki evinde yakınlarıyla hasret giderdi.
Turan, yaşadıklarıyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, olayları görüntülemek üzere 16 Ağustos'ta el-Fetih Camisi'ne gittiğini, akşam saatlerinde olayların büyümesi üzerine cami kapılarının kapatıldığını anlattı.
Ertesi gün camidekilerin rehin alındığını aktaran Turan, önce birkaç gün içerisinde serbest bırakılacağını düşündüğünü ancak beklediği gibi olmadığını ifade etti. Turan, ilk kez böyle bir olay yaşadığını belirterek, "Allah kimseye göstermesin. Koğuşun kapısı her açıldığında bir şey mi oluyor diye gece geç saatler de dahi kapının yanına gidiyordum. Bazen koğuşun penceresinden 'özgürlük, özgürlük' diye, 'ne zaman hür olacağım' diye bağırdığım anlar olmuştu" diye konuştu.
- "Bana 'Ebu Yusuf' diye sesleniyorlardı"
Turan, 4. çocuğunun dünyaya geldiğini, doğumundan 8 gün sonra öğrendiğini kaydederek, şöyle konuştu:
"Eşim ve üç çocuğum Kahire'deydi. Dördüncüsü ben hapisteyken, Kurban Bayramı'nın ilk günü dünyaya geldi. Çocuğumun doğumunu, bana 8 gün sonra ziyarete geldiklerinde öğrendim. Yani doğumunda bulunamadım. Koğuştaki arkadaşlar benim Türk olmamdan dolayı adı 'Yusuf olsun' diyorlardı. Yusuf Peygamber de Mısır'da hapis yatmış. Herkes ebu-Yusuf yani Yusuf'un babası diye seslenirdi. Eşimler resmi belgeye ismini 'Mahmut' yazdırmış ama onu değiştireceğiz."
- "Mısır'ı seviyorum"
Annesinin kendisinin hapse girdiği dönemde Kelkit'te olduğunu, bir süre ona duruma ilişkin bilgi verilmediğini ifade eden Turan, annesine yaşattıkları için üzgün olduğunu söyledi.
Turan, "Mısır'da görevinize devam edecek misiniz?" sorusuna da şu yanıtı verdi:
"Şu an çocuklarım Mısır'da okula gidiyorlar. Ben Mısır'ı seviyorum, orada kalmak istiyorum. Mısır'ı çok iyi bilen bir gazeteciyim. 13 yıl orada çalıştım. Türkiye'de benim gibi çok Metin var ama Kahire'de bir tane Metin var. Orada daha faydalı olacağımı düşünüyorum."
Turan, İzmir'e geldiği andan bu yana telefonun susmadığını aktararak, "Dün gece annem, ağabeyim ve ablamlarla, sinema şeridinde geçer gibi, her şeyi bu odada konuştuk. Fazla uyumadım. Yeğenim çok uğraşmış benim için, bakanları aramış, Başbakan'a mektup yazmış. Bugün de TRT Genel Müdürü aradı, geçmiş olsun için" şeklinde konuştu.
Turan, hafta sonuna kadar İzmir'de kalacağını, sonra Ankara'ya geçeceğini sözlerine ekledi.
Oğluna kavuşmanın mutluluğunu yaşayan 71 yaşındaki Fadime Turan da "Hamd olsun. Allah herkesten razı olsun, hükümetimize zarar vermesin" dedi.
Metin Turan, çocuklarına kavuşma anına ait fotoğraf ve görüntüleri de gazetecilerle paylaştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER