ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2013 Çarşamba 14:58

Gazeteci Enginsoy toprağa verildi


Hayatını kaybeden gazeteci Ümit Enginsoy son yolculuğuna uğurlandı.
    
Yılbaşı gecesi hayatını kaybeden Enginsoy için Kocatepe Camisi'nde tören düzenlendi.
   
  Törene Enginsoy'un ailesi, yakınları, çalışma arkadaşları ile CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay katıldı.
  
   NTVMSNBC Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Yeşiltepe AA muhabirine yaptığı açıklamada, Enginsoy'la uzun yıllar birlikte çalıştıklarını belirterek, '' Hem iyi bir insan hem de birinci sınıf bir gazeteciydi. Yokluğunu arayacağız, çok üzgünüz'' dedi.
   
  Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin de Enginsoy'un Türkiye'nin yetiştirdiği en değerli gazetecilerinden birisi olduğunu ifade ederek, '' Özellikle savunma politikaları, savunma sanayi ve uluslararası ilişkiler gibi alanlarda çok yetkin bir analiz gücüne sahipti. Çok yakın arkadaşımdı, çok iyi bir insandı. İyi bir meslektaş büyüğümü kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum'' diye konuştu.
    
Emekli Washington Büyükelçisi Baki İlkin, Ümit Enginsoy'la Washington'da tanıştıklarını ve Enginsoy'un Türk-Amerikan ilişkilerini çok iyi takip edip değerlendirdiğini söyledi.
    
Hürriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir, çok yakından tanıdığını belirttiği Enginsoy'dan çok şey öğrendiğini kaydetti.
    
Demir, ''Ortak alanlarda beraber çalıştık. 2-3 hafta önce karşılaştığımızda bir kitap yazdığını, kitabın bitmek üzere olduğunu ve redaktörlük yapıp yapamayacağımı sordu. Ben de seve seve kabul edeceğimi söyledim ama nasip olmadı. İnşallah o kitabı bulurlar da ondan bir hatıra olarak paylaşırız. Allah rahmet eylesin, çok iyi bir gazeteci ve çok iyi bir insandı'' dedi.
     Enginsoy'un cenazesi, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.
     Uzun yıllar NTV Washington Temsilcisi olarak görev yapan Enginsoy, 1999-2002 yılları arasında ise Anadolu Ajansı Washington muhabirliği yaptı.
     Amerikan Defense News ve Milliyet gazetesinde de çalışan Enginsoy'un pek çok yabancı gazete ve dergide makaleleri yayımlandı.
     Washington'dan 2009 yılında dönen Enginsoy, Hürriyet Daily News'de köşe yazarlığı yapıyordu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER